Zážitek z ohňostroje je kombinací atmosféry, hudby a světel, říká psycholog
3. 6. 2010, 17.20
Brno – Psycholog Miroslav Šipula, který učí na brněnské fakultě sociálních studií, soudí, že to, co táhne návštěvníky na ohňostroje k brněnské přehradě, může být zvědavost, snaha něco nového poznat či zažít. Motivace publika při ohňostrojích však nechce nijak zobecňovat. „Bylo by odvážné hledat nějaký ústřední motiv z hlediska psychologie. Někdo hledá silný estetický zážitek, jiný možná jen uvítá příležitost příjemně stráveného večera ve společnosti přátel či známých,“ řekl.
Takže motivy mohou být různé...
Pokud je na ohňostroji sto tisíc návštěvníků, může zde být také sto tisíc různých důvodů. Je to podobné jako u otázky, proč tolik lidí vyráží například při muzejní noci na Špilberk, proč navštěvuje výstavy v Domě umění. Návštěvníky může spojovat představa nového zážitku, něčeho neobvyklého, touha něco nového poznat, zvědavost, ale do určité míry také vize „adrenalinového zážitku“. A nakonec, někdo může uvítat i příležitost vyjít si za nějakým smysluplným cílem v noci z domu. Tato otázka není vhodná pro psychologickou analýzu a myslím, že by ji snáze zodpověděl pořadatel akce. Každopádně předpokládám, že vjem a zážitek obrovské energie ohňostrojů je odedávna silným lákadlem.
Jak na člověka působí barvy?
Každý si už určitě někde přečetl, že teplé barvy, jako jsou červená nebo oranžová, působí aktivačně, kdežto barvy studené – například modrá – naopak deaktivačně. Nemyslím si, že u ohňostroje jde tolik o psychologické působení barev. Spíše jde o celkový kontext. O to, že je v pravém okamžiku ta správná barva na pravém místě. Hlavní je soulad celkové kombinace atmosféry noci, světel a hudby, ale svou roli jistě hraje také očekávání, s nímž se člověk na akci vypravil.
Na ohňostroj přicházejí tisíce či desetitisíce návštěvníků. Jak může takový dav působit na člověka?
Vždy to závisí na typu davu. Jinak bude působit dav diváků nějaké předvolební kampaně, a jinak dav lidí, kteří si přišli poslechnout hudební koncert. Netroufnu si říct, jak to na kterého člověka může působit. Mohou se najít i jedinci, kteří tam jdou právě kvůli společně sdílenému zážitku, který pak o to intenzivněji vnímají.
Někdo, když ho obklopí dav lidí, může mít i poněkud úzkostné stavy. Když třeba nikde nevidí únikovou cestu.
Jak jsem řekl, nechtěl bych v této souvislosti moc zobecňovat, jsme každý jiný a prožitek, který popisujete, je jeden z mnoha možných. Sám za sebe mohu říct, že jsem se při jednom z ohňostrojů před čtyřmi lety přistihl, že mám slzy v očích. Asi vím, jak by se dal analyzovat, ale nechci to dělat. Zmizelo by tím to kouzlo krásného okamžiku.
Chystáte se ještě navštívit některou z festivalových akcí?
Vážně jsem to zvažoval, ale zatím mi v tom brání pracovní povinnosti. Snad se mi podaří vše skloubit dohromady.
Adéla Šulíková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně