Vojenští nadšenci: československé vojenství minulého režimu je zapomínáno neprávem
6. 6. 2009, 14.00
Brno, Moravské náměstí – Devětadvacetiletý Petr Drahorád je vojenský nadšenec. Od včerejška až do neděle tráví své dny ve stanovém polním ležení na brněnském Moravském náměstí. Akci připravili členové klubu vojenské historie společně s technickým muzeem.
„Chceme zájemcům představit techniku a vybavení československé armády od šedesátých do devadesátých let minulého století, které máme ve sbírkách oboru Militaria v technickém muzeu,“ říká garant celé akce a kurátor sbírky Militaria Roman Řezníček. Ve vojenských stanech si tak diváci mohou prohlédnout vybrané historické vojenské uniformy a techniku. Pro srovnání své současné vybavení ukazuje i Armáda České republiky.
„Až do nedávné doby se vojenské historii komunistické éry nikdo nevěnoval, všichni se na tuto dobu snažili spíše zapomenout a zkoumali hlavně vojenství první a druhé světové války. Právě to, že se jedná o nezmapovanou historii, mě lákalo a přivedlo k nápadu založit klub vojenské historie, který by se tomuto období věnoval,“ vysvětluje Drahorád. Od roku 2000, kdy klub vznikl, se pravidelně účastní například tankového dne ve Vojenském technickém muzeu Lešany. Na Moravském náměstí je podobná akce věnovaná vojenství poprvé.
Kromě obrněných transportérů a vojenské techniky mohou návštěvníci vojenského ležení spatřit také například pec polní pekárny a polní kuchyni. Čerstvě napečený chléb je dokonce možné ochutnat. Zájemci o vojenskou historii se v jednom ze stanů mohou podívat na filmy, ve kterých brněnské technické muzeum představuje své památky a na instruktážní vojenské filmy.
„Polní tábor pod stany nabízí zajímavý pohled na vojenskou tématiku. Atmosféru tábora doplňují i členové různých klubů vojenské historie v uniformách, kteří s námi spolupracují,“ láká návštěvníky Roman Řezníček z technického muzea.
Vendula Karásková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně
Fotogalerie: Vendula Karásková a Robert Vystrčil