Brňané jsou nejlepší poddaní, říká Marie Terezie

4/6/2010

6. 6. 2010, 17.00
Brno, Špilberk
˗ Přes most proudí na velké nádvoří Špilberku lidé. Vyníkají mezi nimi zvláště postavy jako vystřižené z učebnice dějepisu. Dámy v kostýmech z osmnáctého a počátku devatenáctého století, skupiny pruských vojáků a nejrůznější doboví řemeslníci a trhovci. Postavou, jíž se ovšem dostává nejvíce pozornosti, je sama císařovna Marie Terezie, která přijela navštívit své moravské panství.

Marie Terezie na Špilberku. Foto: Kamila Rotnáglová„Přijetí Brňanů je velice příjemné,“ pochvaluje si císařovna. Brňany pokládá za jedny z nejlepších poddaných právě pro jejich pohostinnost. Cesta do Markrabství moravského se prý obešla bez jakýchkoliv nepříjemností. „Naštěstí nás nepotkala obvyklá úskalí, která zažíváme při cestách do jiných zemí v císařství. Brno má svoje kouzlo a vše tu jde, jak má,“ říká suverénní panovnice, která se přes své starosti s císařstvím a početným potomstvem stále dovede usmívat. „Teď se mi akorát někde zapomněl manžel, František Lotrinský,“ rozhlíží se císařovna.

Když se konečně herečka Jitka Trnkalová dostane na chvíli ze zajetí své role, prozrazuje i něco na sebe. „Nezávidím ženám z dob Marie Terezie. Nevím, jestli bych tehdy chtěla žít,“ uvažuje. Uhlazuje si přitom nadýchanou zlatou sukni. „Například jen vydržet v těch šatech je dost náročné,“ svěřuje se. Pak se ale členka šermířského souboru, která představuje největší habsburskou panovnici, zamyslí a dodává: „Ale na všechno se dá zvyknout.“

Kamila Rotnáglová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en