Španělský ohňostrůjce Caballer: Zažili jsme tajfun i zemětřesení

30/5/2012

30. 5. 2012, 13.30
Brno, přehrada
– Minulost společnosti Pirotecnia Ricardo Caballer sahá až do konce devatenáctého století, kdy ji založil Vicente Caballer Calataynud. Rodinná firma ohňostrojné vybavení i vyrábí a vyváží ho do mnoha zemí světa. Podstatnou součástí práce ohňostrůjce je tak i cestování. Dnes je Caballerova firma špičkou v oboru, například zastupovala Evropu na Olympijských hrách v Sydney v roce 2000 a pravidelně se podílí také na ohňostrojích pro Panamerické hry. Dnes představí svou práci na brněnské přehradě.

Španělský ohňostrůjce Ricardo Caballer. Foto: Jolana RumanováJaké to bylo být vychován mezi ohňostroji?
Naši společnost založil můj pradědeček už v roce 1881. Poté v ní pokračoval můj dědeček a otec. Je těžké říct, kdy jsem s tím začal já – v podstatě asi když jsem se narodil (smích). Můj otec samozřejmě moc nechtěl, abych se jako malý motal u ohňostrojů, ale znáte to – když je něco zakázané od tatínka, schválně s tím pokračujete.

Díky vaší práci v podstatě procestujete celý svět. Víte, kolik zemí jste už navštívil?
Spoustu, neumím to spočítat. Pyrotechnické vybavení, které vyrábíme, dovážíme nejvíce do Japonska a Spojených států. Pak máme menší trh v Anglii, Francii, Neměcku, v severských zemích, ale i tady v Česku.

Do jakých zemí jezdíte dělat přímo ohňostroje?
V Mexiku – Guadalajaře a v Brazílii jsme vytvářeli ohňostroj na Panamerických hrách. Také jsme byli v Austrálii, v Sydney, kde jsme měli ohňostroj při olympijských hrách.

Kterou z vašich zakázek považujete za největší úspěch? Většinou se v souvislosti s vaší společností mluví právě o Panamerických hrách.
Ano, naše vystoupení na Panamerických hrách měla velký úspěch. Moje první největší show ale byly olympijské hry v Sydney v roce 2000. A pak jsme také dělali dvakrát novoroční ohňostroj na Madeiře, portugalském souostroví, z kterého jsme měli velmi dobré reakce. Je toho tolik, že teď nevím, co ještě zmínit. Máme ale i horší zážitky. V Japonsku jsme několikrát zažili tajfun. Nevyhnuli jsme se ani několika zemětřesením. Zrovna před dvěma týdny jsem přiletěl z Mexika, kde jsme dělali ohňostroj k výročí jedné bitvy, které se konalo téměř na úpatí sopky Popocatépetl. Zrovna soptila popel a dokonce zavřeli letiště.

Jak dlouho trvá vytvořit takový ohňostroj jako ten dnešní?
Přímo tady na místě pracujeme od pondělí, tedy tři dny. Předtím ale musí vzniknout scenář, všechno se musí u nás ve firmě vyrobit a přivézt sem.

Na co se tedy mohou diváci dnes těšit?
Chci tady lidem přiblížit španělskou ohňostrojnou školu a typický španělský temperament, energii. Takže to bude hodně barevný ohňostroj doprovázený tradiční španělskou hudbou.

A jak se vám líbí v Brně?
Jsem tady poprvé a moc se mi tu líbí. Hlavně město. Bohužel tu není moc času, ale když už ho mám, tak rád běhám. A tady je krásné počasí a čistý vzduch, na rozdíl třeba od Mexika, kde je velké znečištění. Takže jsem opravdu rád, že jsem se sem mohl podívat.

Jolana Rumanová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na
www.munimedia.cz

cz en