Ředitel hvězdárny: Přechod Venuše přes Slunce sledovaly stovky lidí
6. 6. 2012, 13.10
Brno, Kraví Hora – Šéf brněnské hvězdárny Jiří Dušek si nemůže vynachválit dnešní počasí. Umožnilo totiž nejen jemu, ale i stovkám zájemců pozorovat přechod Venuše přes sluneční kotouč. „Na to, jak bylo špatné počasí v předcházejících dnech, dnes vyšlo úplně na jedničku. Bylo úplně jasno a my jsme úkaz mohli vidět po celou dobu – od východu Slunce až do konce. Stává se málokdy, že to tak hezky vyjde,“ řekl Dušek.
Čím je tento úkaz zvláštní?
Přechod Venuše přes sluneční kotouč spadá do zážitkové astronomie. Není vědecky významný, ale nastává jednou za sto let, pak za osm let a poté následuje zase stoletá pauza. Je výjimečný svou ojedinělostí.
Jak byste srovnal letošní pozorování a pozorování stejného úkazu před osmi lety?
Před osmi lety jsem nebyl tady, ale v Egyptě, kde byl přechod Venuše přes sluneční disk viditelný od začátku až do konce. Taky bylo pěkné počasí a lidí přišlo zhruba srovnatelně, asi čtyři sta až pět set. Vše vypadalo úplně stejně jako teď, akorát že tentokrát jsme viděli jen konec úkazu.
Všechno bylo podle plánu?
Myslím, že ano. Nachystali jsme několik astronomických dalekohledů. Samozřejmě že lidé museli čekat fronty, ale žádné velké komplikace nenastaly.
Kolik dalekohledů jste nachystali?
Měli jsme připravené tři větší dalekohledy se speciálními filtry, potom několik přenosných, kdyby přišly velké davy, a tisíce speciálních brýlí, protože úkaz byl vidět i bez dalekohledu.
Kolik brýlí jste prodali?
Brýle měl snad každý, prodávali jsme je i předem. Byl o ně velký zájem, protože lidé se mohli dívat ze svého domova. Nakonec jsme jich prodali určitě několik tisíc.
Jací lidé se přišli na ten výjimečný úkaz na hvězdárnu podívat?
Nejen obyvatelé města Brna, ale slyšel jsem i o návštěvnících ze Znojma. Jsme vlastně jediná velká hvězdárna na Moravě, takže není divu, že se sem při takovéto příležitosti lidé sjíždějí.
Někteří lidé byli zklamáni, že nebyla vidět atmosféra, o níž se mluvilo…
S tím se nedá nic dělat, taková je příroda. (smích) Když kotouč Venuše vychází zpoza Slunce, atmosféra může být osvětlena. Ale na to má vliv celá řada věcí, mimo jiné průzračnost atmosféry a podobně. Jev byl sice trošku vidět, ale kdo není trénovaný a v daném okamžiku neměl štěstí a byl daleko, atmosféru bohužel vidět nemohl.
Kde všude se lidé mohli dívat?
Prakticky po celém světě s výjimkou Atlantického oceánu. Ale ne všude jsme mohli vidět přechod od začátku do konce. Například v České republice můžeme sledovat jen konec úkazu.
Sledoval jste také promítání z NASA TV?
Ne, na to jsem vůbec neměl čas. A proč bych se díval na televizi, když se můžu podívat na vlastní oči?
Stálo to vůbec za to, vstávat tak brzy?
Určitě. Vstávali bychom, i kdyby bylo zataženo. Na hvězdárně se člověk naučí, že příroda je vrtkavá. I když počasí vypadá beznadějně, může se vše otočit a naopak. Tak už to chodí.
Barbora Kalincová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz