Přehrada dnes zažila boj o Midway

30/5/2010

30. 5. 2010, 16.00
Zaznívají první výstřely a válečné lodě ve dvou skupinách krouží okolo ostrůvku představujícího atol Midway. Do vzduchu z něho létají rachejtle různých barev. Z reproduktorů zní dynamická hudba. Bitva na hladině brněnské přehrady začíná.

Bitva o Midway. Foto: Lukáš TrnkaNa jedné straně lodě Osy, tedy japonské a německé a na straně druhé lodě Spojenců. Za působivých zvukových efektů nad nimi přelétají stíhací letouny a bombardéry. „Problém je v tom, že není tolik modelů, aby byly všechny lodě japonské a americké, aby se ta bitva dala udělat přesně v těch podmínkách, v jakých se odehrála,“ poznamenává k historickým nepřesnostem jeden z členů Midway Clubu Vlastimil Smolka.

Zátokou zní ohlušující výbuchy. Jako v každé námořní bitvě i v této přicházejí ztráty. Pro japonského stíhače znamenají dráty visící nad zátokou konec letecké akrobacie. A zatímco německé letadlo přistává na vodě, v korunách stromů končí bitva pro další z modelů.

Pak přicházejí na řadu sběrači, kteří se pokoušejí vyřazené modely letadel či lodí uklidit stranou. „Vidíte, že bitva je v plném proudu. Ztráty snad nebudou příliš vysoké,“ doufá Petr Vodák v bílé admirálské uniformě. Právě on celou akci komentuje a je také jejím hlavním organizátorem. „Je to velká atrakce, protože tohle nikdo v takovém rozsahu nedělá v celé Evropě,“ tvrdí hlavní koordinátor Jindřich Soukup, který má na starosti největší bitevní loď Jamato.

Asi v polovině bitvy se začíná z nebe snášet déšť a většina diváků vytahuje deštníky a pláštěnky. „Každou akci nám prší. Ale ono se bojovalo i za deště, takže nám to je jedno. A lidi chodí vždycky. I v tom lijáku jsou návštěvy velké,“ krčí rameny Oldřich Oberreiter, který dnes řídí britskou válečnou loď H.M.S. Hood.

Akce na hladině i ve vzduchu však pokračuje. Modely krouží po hladině, kterou zahaluje dým ze zasažených lodí. V závěru bitvy se jedna z lodí potápí. „Je to jediná loď, která má v sobě zaplavovací komoru. Když ji voda zaplaví, potopí se, zatímco ostatní lodě se normálně potápět nemohou,“ popisuje princip Vlastimil Smolka.

Bitva pomalu končí, admirál organizuje své kolegy a přikazuje dokončit poslední okruh a přirazit s loděmi ke břehu. „Kdo nemáte v ruce deštníky, zatleskejte pánům z Midway Clubu za krásné představení,“ vybízí diváky moderátorka rádia Krokodýl.

Většina přihlížejících se však prodírá blátem a dávají se na cestu zpět, přestože na programu je ještě představení pražské modelářské skupiny. Jiní se ještě zastavují u stánku, kam modeláři lodě, které dnes bojovaly, postupně přinášejí a vystavují. „Byla to pěkná akce, několikrát jsem se i hrozně lekl, když něco bouchlo. Škoda jen toho deště,“ hodnotí bitvu Martin Procházka.

„Musím ještě zmínit skupinu pyrotechniků, se kterými spolupracujeme, protože ty efekty stojí za to. Ono to ježdění lodí je sice hezké, ale diváci by ani nepoznali, že se něco děje, že se koná nějaká bitva. Ty efekty dají dost zabrat,“ oceňuje nakonec práci pyrotechniků Vlastimil Smolka.

Bitevní představení v Rakovecké zátoce se uskutečnilo jako součást akce Brno – město uprostřed Evropy... festival zábavy pod hrady Špilberk a Veveří se společností SKANSKA. Zájemci si mohou modely lodí prohlédnout také v klubovně Midway Clubu, která se nachází ve Spáčilově ulici v Brně-Černovicích.

Lukáš Trnka
Autor je studentem žurnalistiky v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en