Hudba, tanec, víno a slunce na náměstí Svobody

4/6/2010

4. 6. 2010, 17.00
Brno, náměstí Svobody – Hlavním tahákem, který dnes přilákal na hlavní brněnské náměstí množství letně naladěných lidí, bylo zejména vystoupení big bandu Základní umělecké školy v Letovicích na akci Mozartovy děti, jejímž cílem je zviditelnit mladé nadané hudebníky. A pak také stan moravských vinařů.

Letovický big band. Foto: Vendula KůrkováBig band předvedl, že hudba v podání mladých dokáže potěšit a pobavit. „Z vystoupení jsem nadšená. Myslím, že to je přesně hudba, která se na takovou akci hodí. Musí se líbit všem,“ okomentovala jedna z postarších divaček vystoupení mladých umělců, kteří předvedli klasické bigbandové písně, ale i písně méně klasické, například melodii z filmu Pomáda.

Po krátké přestávce se k části studentů základní umělecké školy připojili dospělí členové letovického big bandu a vystoupení pokračovalo dalšími známými i méně známými melodiemi. Od diváků sklidil každý kus zasloužený potlesk. Zazněly tradiční české písně jako Muziky, muziky nebo třeba ústřední melodie z filmů o četnících ze Saint Tropez či Armstrongova Wonderful World. Některé písně doprovodily dívky z letovické skupiny výrazového tance.

Vedle hudebního zážitku nabízí páteční odpoledne obyvatelům a návštěvníkům Brna i chuťové zážitky. Postarala se o ně zejména prezentace vinařů, kteří využili příležitosti a představují zájemcům to nejlepší, co mají ve svých sklepech. Milovníci vína mohou ochutnat víno z vinařství Žarošice, Hnidák, Kossulitz, Zámečník, Karel Válka nebo z Vinných sklepů Lechovice. Lidí zvědavých na moravská vína je spousta a podle ohlasů byli ti, kteří víno zkusili, spokojeni. „Není nic lepšího než sklenička růžového vína v pátek odpoledne s výhledem na víkend,“ smála se u vinařského stánku například Alena Wernorová.

Tanec na náměstí. Foto: Vendula KůrkováZastoupena ovšem nejsou jen moravská vína, svůj stánek mají na náměstí také Italové, kteří brzy v centru Brna otevřou obchod nejen s italským vínem. „Přijďte se určitě podívat, najdete u nás nejlepší víno a nejlepší jídlo z Itálie,“ zve sympatický Ital. Lidé upřednostňující domácí produkty si také přijdou na své – u stánků s jihomoravskými potravinami nebo řemeslnými výrobky.

Program na náměstí Svobody končí dnes až ve 22 hodin. Nabídka je pestrá, návštěvníci si mohou poslechnout jazz, tradiční bretaňskou nebo kyperskou hudbu či folklórní soubory z celé Moravy, které kromě hudby chystají i taneční vystoupení. Celý večer na hlavním náměstí zakončí soubor Ondráš, potom se lidé mohou přemístit na sledování ohňostroje nad Denisovými sady.

Vendula Kůrková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en