Na letošním veletrhu Autotec & Autosalon si vybere téměř každý

4/6/2010

Demonstrace následků nehody na výstavišti v Brně. Foto: Adéla Šulíková6. 6. 2010, 16.10
Brno, výstaviště – Na letošním veletrhu Autotec & Autosalon, který se právě koná na brněnském výstavišti, si vybere skutečně téměř každý.

„Přijel jsem hlavně kvůli autům v Classic show, nádherné je třeba BMW 502 Baroko, nebo prototyp Škody 120,“ svěřuje se například Tomáš Jančařík, který patří mezi automobilové nadšence. O automobilovém designu psal dokonce bakalářskou práci. František Vavřík naproti tomu říká, že se s kamarádem přišli podívat nejenom na auta. „Taky na pěkné holky,“ prozrazuje. Další oslovený návštěvník je zase profesionální řidič autobusu a zajímají ho nové trendy v tomto odvětví.

Kousek od hlavního vstupu je pavilon A, kde je k vidění jedna z velmi populárních expozic – Classic show. Nablýskané vozy značky Porche, Jaguár nebo Mercedes svádějí mnohé návštěvníky k nostalgii. Fanoušci starých veteránů si mohou popovídat s majiteli předváděných vozů nebo například oslovit firmu, která se zabývá výrobou náhradních dílů do těchto aut. V galerii v horním patře lze zase spatřit různá výtvarná díla související s tematikou automobilových veteránů. A v dalších pavilonech jsou k vidění i nejnovější modely osobních i nákladních a užitkových vozů.

Na veletrhu ale nejde jen o prezentaci krásných aut a servisní techniky. Návštěvníci si také mohou vyzkoušet jízdu ve voze autoškoly, a to i když nevlastní řidičský průkaz. O kousek dál má svůj stánek Český červený kříž, kde si zájemci mohou zkusit, jak jsou na tom se znalostmi první pomoci. Jeden ze zájemců, Oldřich Brýža, si třeba na figuríně zkusil masáž srdce. „Jde to ztěžka, ale jsem rád, že vím, jak se to má správně dělat,“ říká. Pracovník červeného kříže Jan Kosan mu vysvětluje, že stlačit hrudník je třeba asi stokrát za minutu. „Zhruba v rytmu písničky Rolničky,“ upřesňuje pro názornost. Na otázku, co je největší nebo nejčastější chyba, kterou lidé dělají při první pomoci, odpovídá, že nejhorší je, pokud ji vůbec neposkytnou.

Venku u pavilonu Z má svoji základnu Ochrana před povodněmi Brno. Jedná se o prezentaci komplexního systému protipovodňových opatření přímo v bazénu. Zájemci se mohou zeptat jak nejlépe chránit svůj dům, ale také naživo zhlédnout simulaci chování auta při povodňové vlně. Přímo v pavilonu Z si potom u společnosti Besip lze vyzkoušet různé trenažéry řízení auta nebo motorky a simulátory nárazu. Jako varování před nebezpečnou jízdou je tam vystaven vrak auta, do něhož je zaklíněn motocykl. Vrak pochází ze skutečné nehody, při které nikdo nepřežil.

A pro ženy je v pavilonu Z připravena například přehlídka klobouků, nebo volba Miss Autosalon. U stánku kosmetické značky Mary Kay se také mohou nechat nalíčit nebo si o kousek dál sednout k šálku kávy. Že se i ženy mohou zajímat o techniku, dokládá například návštěvnice Emilie Imrichovská, která se přijela podívat na historická auta, ale nejvíc se jí líbily vystavené autobusy. „Mohla jsem si i vyzkoušet sedadlo řidiče a sednout za volant. Byl to skvělý pocit,“ říká.

Celým areálem výstaviště se návštěvníci mohou projet městským autobusem firmy Volvo na hybridní pohon. K vidění jsou také historická služební auta i motocykly Veřejné bezpečnosti. Návštěvníci je mohou spatřit i ve fingované honičce po výstavišti. Veletrh Autotec & Autosalon mohou zájemci navštívit až do čtvrtku 10. června.

Adéla Šulíková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en