Hradní slavnost přilákala návštěvníky přes nepřízeň počasí
10. 6. 2012, 17.30, aktualizováno
Brno, Špilberk – Už při průchodu hradbami dnes na návštěvníka brněnského Špilberu dýchá atmosféra dávných dob. Množství mužů i žen v dobových kostýmech příznačných pro 16. století korzuje na nádvoří nebo se projíždí na koních. Jarmarečníci u svých stánků s dobovými dřevěnými a hrnčířskými výrobky lákají nákupu, stánky s jídlem zase mámí smysly svou vůní. Celé odpoledne se nese v duchu čekání na císaře, pro kterého je přichystáno velkolepé představení.
V jednu hodinu se rozeznívají zvony, Některé děti si před ohlušujícím zvukem zacpávají uši. Poté stoupá na pódium dobově oděný muž s kulatými brejličkami a vítá malé i velké návštěvníky. Vysvětluje, že půjde-li vše dobře, objeví se na nádvoří za pár hodin císař Ferdinand, který do Brna míří až z Vídně.
„Ferdinand III byl v celku mírumilovný člověk. Co se o něm ví, měl tři manželky, ale to jen proto, že mu dvě umřely. On sám byl totiž věrným manželem. Není známo, že by měl milenky, konkubíny nebo nějaké levobočky, i když to bylo u panovníků té doby naprosto normální. Přestože to byl Habsburk, měl rád Čechy a usiloval o jejich povýšení z hlediska samosprávnosti. Jeho vztah k českým zemím byl totiž kladný,“ vysvětluje ředitel pořádající společnosti Rex Radim Dufek. Dodává, že císař dokonce ovládal sedm jazyků, mezi nimi i češtinu.
Při čekání na příjezd císaře si děti zkoušejí střelbu s luku, zapichování loupežníků kordem, házení balónků a množství jiných disciplín. Dostávají za to podpisy do svých karet. Řada dětí také využívá možnost nechat si od sympatické středověké malířky namalovat něco na obličej. Rodiče přitahují hlavně stánky s dobovými výrobky ze dřeva a keramiky a otevřené hradní expozice.
„Můžu vám na to dát tvaroh s bylinkami, česnek nebo škvarky. Jsou poctivě namleté, nepřidávali jsme do nich nic dalšího,“ ujišťuje prodavačka staročeských placek, zatímco její kolega sundává teplý výrobek z pece. Zdá se, že právě tento stánek slaví mezi návštěvníky největší úspěch.
Děti na pódiu kreslí obrázky císaře a nádvořím se rozléhá středověká hudba. Jezdci na koních předvádějí své umění a vodí koně různými směry. Po celou dobu je otevřena i expozice Vulcania – ohňostroje v obrazech staletí a nová sezónní výstava Gejša a Samuraj.
„Samozřejmě jsme u příležitosti příjezdu takového potentáta připravili kratochvilnou zábavu v podobě šermířského vystoupení, přehlídky koní a mnohých dalších umění, které mu předvedeme,“ komentuje dění Dufek.
Chvíli po půl čtvrté odpoledne přijíždí za velké slávy očekávaný císař Ferdinand. Zdraví diváky, usazuje se na pódium a začíná slíbená zábava. „Myslím, že se to čekání vyplatilo. Šermíři byli úžasní. Synovi se to moc líbilo, tak teď asi vyrazíme koupit alespoň dřevěný meč, aby to mohl doma taky zkoušet,“ říká Petra Zaoralová, která vyrazila na slavnost se svým pětiletým synem.
Veselí na nádvoří však má svůj konec. Asi v pět hodin odpoledne se císař vydává zpět do Vídně. Hudba končí s vyhráváním a návštěvníci se rozcházejí zpátky do ulic 21. století.
Hana Březinová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz
Fotogalerie: Robert Vystrčil