Pěkné počasí vylákalo davy na dětský den

23/5/2010

23. 5. 2010, 17.00
Brno-Tuřany – Brněnské letiště už z dálky vypadá jako obrovské mraveniště. Autobusy chrlí davy lidí, parkoviště je přeplněné. Pěkné počasí a zvědavost vytáhly malé i velké na dětský den připravený jako jedna z akcí festivalu Brno – město uprostřed Evropy... festival zábavy pod hrady Špilberk a Veveří se společností SKANSKA.

Návštěvníci dětského dne si mohli prohlédnout i letištní techniku. Foto: Martina UčňováDěti i jejich rodiče užasle hledí na oblohu nad přistávací dráhou, kde se prohání dvě helikoptéry a malé dopravní letadlo. Nejednoho diváka v tu chvíli jistě napadá, jaké by to bylo být pilotem. Tohle přání se jim sice dnes nesplní, ale podívat se do letadla mohou. Na konci dráhy stojí malé dopravní letadlo – fronta na něj je ale až příliš dlouhá. Netrpělivci tak mohou mezitím prozkoumávat, jak vypadají policejní auta a vlastně i celé jejich vybavení.

„Tady je kamera a termokamera. Vidíte tu červenou barvu? To je tím, že je plocha vyhřátá sluníčkem,“ vysvětluje policista sedící v jedné z dodávek. Návštěvníci zvědavě nakukují dovnitř. „Hodí se to třeba v noci, když někoho hledáme,“ objasňuje policista funkci termovize. Hned ve vedlejším autě si lidé zkouší, jaké to je, být zavřený za mřížemi. Děti zavírají své rodiče a naopak. „Pusť mě ven, já už tady nechci být,“ piští copatá holčička na svého staršího bratra. Ten chvíli předstírá, že odchází, nakonec ale sestřičku vysvobodí.

Na louce za policejními auty se prohánějí kluci na motorkách. I když sluníčko pálí jako o život, oni jsou v teplých kombinézách, aby si neublížili, kdyby se dostali do nějaké kolize. Naproti nim na motokárách jezdí kluci i holky. Možná se mezi mini skrývá nový Michael Schumacher. Jejich jízda tomu napovídá, zatáčky řežou jedna radost.

Velkou atrakcí je i stánek celní správy. Celníci ukazují, jaké věci se lidé pokoušejí dostat přes hranice. Asi největší rozruch působí kobra naložená ve žluté kapalině. Z hadí kůže je i peněženka, které leží hned vedle. Nemluvě o čelistech krokodýla.

Spoustu diváků přilákala i simulace hasičského zásahu. Foto: Martina UčňováNa pole vedle letištní plochy přistává helikoptéra. Zájemci, kteří se chtějí podívat na Brno z ptačí perspektivy, mají možnost se jednou ze dvou helikoptér proletět. „Taky bych se chtěla proletět, ale nevzala jsem si peníze,“ lituje studentka Hana Komárková, která by si to vzrušení z letu chtěla také prožít. „Mohli to dát na internet, kdybych o tom věděla, už jsem mohla sedět vevnitř,“ dodává. Soudě podle fronty mají Brňané adrenalin rádi. Ostatní se na ně alespoň dívají. No a kdo se létání bojí, může se alespoň svést ve vojenském transportéru, který parkuje opodál.

U vstupu do areálu se ale najednou začíná kouřit. Hoří tam auto! I když je to jen simulace, hasiči jsou okamžitě na místě, vytahují hadice a po chvíli hašení už auto rozstřihávají hydraulickými nůžkami. Diváci jejich snažení pozorují zdálky. Největší radost z hasičského zásahu mají děti, které si mohou dokonce zkusit zapnout hasičskou sirénu.

Počasí dnešní den účastníkům dětského dne určeného i dospělým přálo. I když odpolední bouřkové mraky nevěstily nic dobrého, déšť už nikomu zkazit radost nestačil.

Martina Učňová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en