Policisté na koních ovládli centrum Brna

21/5/2010

21. 5. 2010, 20.20
Brno-střed
– Dopravu na brněnských křižovatkách dnes místo semaforů na nějaký čas řídili policisté – aby uvolnili cestu svým kolegům na koních. Průvod jezdců doprovázených koňským povozem, několika auty a motorkami zpomalil hlavně hromadnou dopravu. Cestující i řidiči zvědavě pozorovali průvod, zdržení ale většinou nikomu nevadilo. „Taková věc se nevidí denně, pět minut zdržení mi plány nenaruší,“ řekl například Karel Picha, jeden z cestujících, kterého průvod zdržel při cestě do centra města.

Mistrovství se účastní i jezdci z Moskvy. Foto: Martina UčňováNa náměstí Svobody mezitím další policisté v plné zbroji předváděli asi stovce zvědavců, jak vypadá policejní zásah proti extremistům. Policisté v nehořlavých kombinézách, kuklách a helmách běhali po náměstí a ukazovali, jak rychle dokážou vlastním tělem zablokovat ulici nebo vytlačit demonstranty. „K vybavení patří i termoprádlo, věřte tedy, že jim musí být velké teplo,“ komentoval jejich snažení moderátor.

Průvod koní a policistů dorazil na brněnské centrální náměstí patnáct minut před pátou hodinou odpolední. Vítal je potlesk diváků. „Přišla jsem se podívat s vnukem. Průvod je krásný, celé to působí hodně vznešeně,“ řekla jedna z přihlížejících divaček Eva Polívková. Jestli se půjde podívat i na sobotní klání ale zatím ale neví. „Záleží na počasí, rozhodneme se až zítra dopoledne,“ uvedla.

Moderátor postupně představil všechny soutěžící sbory. Kromě brněnských policistů se na mistrovství představí i jezdci z Prahy, Pardubic, Zlína, Ostravy, ale také ze Slovenska, Německa, Polska a Ruska. První disciplína – crossová jízda začíná zítra v 10 hodin dopoledne, ve 13 hodin bude následovat skokový parkur a policejní parkur pak budou moci diváci vidět od 14.30. Návštěvníci mistrovství se mohou těšit i na simulace policejních zásahů proti demonstrantům, extremistům a fotbalovým fanouškům. Kromě toho bude k vidění i policejní technika, předvedou se také policejní psovodi a pro děti jsou připraveny soutěže s dopravní tematikou.

Martina Učňová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en