Ohňostroji se vždycky snažím dát duši, říká Ivan Martinek

21/5/2010

21. 5. 2010, 15.25
Brno – K tomu, aby se člověk stal ohňostrůjcem, je potřeba nejen získat odbornost odpalovače ohňostrojů, což znamená, že člověk starší osmnácti let, zdravý duševně i fyzicky musí složit zkoušky báňského úřadu. „Hlavně vás to musí bavit,“ je přesvědčen šéf skupiny Theatrum Pyroboli Ivan Martinek.

Ivan Martinek. Foto: Adéla ŠulíkováDá se takovým povoláním uživit?
Škála musí být širší. Děláme scénické efekty v divadlech, sestavuji i celé programy se skupinami historického šermu, kde jsou součástí pochodně, ohňové show s různými rekvizitami na bázi ohně a končí to ohňostrojem. V některých případech tato práce souvisí ještě s prodejem pyrotechniky nebo dalších věcí týkajících se ohňostrojů.

Jaký byl nejzajímavější ohňostroj, který jste zažil?
Každý ohňostroj, který má atmosféru je zajímavý. Závisí to ale samozřejmě také na divácích. I malý ohňostroj může být velký zážitek. Třeba před dvěma lety jsme dělali příjemný ohňostroj v Táboře na rybníku Jordán – s husitskou tématikou, každá pasáž byla doplněná krátkým mluveným textem. Na vodní hladině se odrážela světla, vytvářelo to překrásné obrázky, byl to moc krásný zážitek. A nedávno jsme na Velehradě dělali takovou multimediální show s laserem. Byla to galaktická odysea – putování vesmírem, kde se střídal ohňostroj a laserové efekty, které se ve finále spojily.

Do jaké míry má na ohňostroj vliv počasí?
Protože pracujeme venku, je vše samozřejmě ovlivněno počasím, s tím se musíme smířit a brát to s pokorou. Počasí se zatím objednat nedá a ohňostroj nelze zastřešit. Může se uskutečnit i za špatného počasí, ale není to moc příjemné pro nás ani pro diváky. Nedělá se za bouřky, nebo když je silný vítr. Pokud by diváci byli zmáčení provazci deště, také by to nebylo pro nikoho příjemné. Za normálního deště ale děláme ohňostroj vždy.

Jaké je tedy ideální počasí na ohňostroj?
Ono každý extrém, jako všude v životě, je špatný. Vadí velký déšť i přílišné sucho. Za bouřky je nebezpečí, že blesk uhodí do vodičů, což se ve světě několikrát stalo. Optimální je, když přes den lehce zaprší, aby byla vlhká zem, a potom je hezky.

Jak dlouho vám trvala příprava dnešního ohňostroje?
Ohňostroj otevírá nový zábavní Olympia park, hledal jsem tedy nějakou vazbu na otevření parku pro děti. Obecně můžu říct, že člověk musí už několik měsíců předem mít nápad, zhruba měsíc trvá nalezení vhodné hudby, doladění scénáře, a nakonec měsíc samotná příprava.

Prozradíte něco bližšího k obsahu dnešního představení?
Park u Olympie je zcela nový prostor, na což se moc těšíme. Dnešní ohňostroj jsem nazval Království noci. Park bude patřit dětem, bude takový pohádkový, poetický, takže z toho jsem vycházel. První část, představení parku, se jmenuje Kouzelná zahrada. Druhou část jsme pojmenovali Pán prstenů, což je taky taková novodobá pohádka, kterou navíc všichni znají. Třetí jsou Bakchovy slavnosti, řecké téma, které souvisí s tím, že se ohňostroj koná nad Olympií – Bakchus je bůh veselí a radosti ze života. A na závěr zazní pasáž doplněná varhanní hudbou, což má symbolizovat zdvižený prst. Pozor, nelze se jenom veselit!

Adéla Šulíková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en