Nejde jen o soutěž, je přesvědčen ohňostrůjce Ján Appel

3/6/2010

3. 6. 2010, 16.30
Brno-střed
– Slovenská skupina Pyra se stala vítězem letošního ročníku Ignis Brunensis, když porazila svou konkurenci z Německa a Francie. Jak však říká sám zakladatel skupiny Ján Appel, nejde jen o soutěžení.

Slovenský vítěz Ján Appel. Foto: Robert VystrčilCo pro vás vítězství znamená?
Je to úplné překvapení. Překvapilo nás hlavně počasí – mysleli jsme si, že nebude vůbec nic vidět, ale naštěstí se nakonec rozjasnilo a naši show nakonec mohli diváci zhlédnout.

Proč podle vás zvítězilo zrovna vaše představení?
Vždycky říkám, že záleží na složení poroty, co zrovna trefíte a co se jim bude líbit. Letos se jim líbil klasický styl – Händel a Strauss. Sami jsme přemýšleli, jestli to vůbec má šanci zaujmout.

Viděl jste i ostatní ohňostroje?
Byl jsem na všech představeních a bylo mi velmi líto hlavně té poslední show, kdy přátelé z Francie měli takové počasí, jaké měli. To jsme byli smutní všichni.

Jak se vám líbilo festivalové Brno?
Atmosféra ve městě byla fantastická. Byl jsem se také podívat na ten park na přehradě, kde jsou kolotoče a atrakce, ale hlavně jsme byli zaměřeni na přípravu ohňostroje, která nám zabrala nejvíce času. Takže jsme měli omezené teritorium, kde jsme se pohybovali.

Hodláte přijet i příští rok?
Určitě přijedu jako divák a velmi rád se tady uvidím se starými přáteli, kteří tady jsou každý rok a se kterými se tu potkávám. Nejde jen o soutěž.

Lukáš Trnka
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en