Náměstí žije koncerty pořádanými Českým rozhlasem Brno

3/6/2010

3. 6. 2010, 17.10
Brno – střed – Mnoho lidí se dnes sešlo na brněnském náměstí Svobody, protože uvažují o dárcovství krve. Stejně jako Romana Antošová, která zatím krev nedarovala. „Láká mě to, ale mám obavu z toho, že bych to neustála, že bych se zhroutila,“ řekla.

V centru Brna lze poslouchat koncerty i zhlédnout medailistky. Foto: Markéta GojnáAni člen skupiny Svítání Zdeněk Lichtneger krev nedaroval. Přiznal, že se mu nedělá dobře, když vidí injekční stříkačky. „Ale na druhou stranu, když vidím ten zástup lidí, mám z toho divný pocit. Ta akce je důležitá, potřebná a nabádá lidi, aby šli. Možná to nakonec bude impulz, že to půjdu taky zkusit,“ svěřil se. To Lucie Šmidáková je jednou z těch, která krev dala už několikrát a je ráda, že tak někomu může pomoci. „Upřímně – nikdo neví, kdo to bude potřebovat a navíc je to to nejmenší. Myslím si, že když je člověk zdravý a může, tak by krev měl dávat,“ je přesvědčena.

Většina lidí se však dnes přišla podívat na vystupující kapely a poslechnout si pěknou hudbu. „Je to příjemné, že se ve městě něco děje, jinak bývá na náměstí Svobody většinou klid,“ tvrdí Šmidáková. Myslí si, že by podobných akcí mělo být víc. Janě Vlachové se líbí program, jelikož jedním z účinkujících je i její kamarád. „Pro ně všechny je to dobrá příležitost, rádi vystupují,“ uvedla. Někteří z hudebníků však své vystoupení berou s nadhledem „Osobně to nevnímám jako něco extra. Pro mě to jen jeden z dalších kšeftů,“ uvedl Jiří Friedberg ze střelické základní umělecké školy.

Hodně lidí a fotografů přilákala rychlobruslařka Martina Sáblíková. Mnozí si ji nadšeně fotili, zejména poté, co jim ukázala svou zlatou medaili. „Jsem nadšený, protože jsem vždy rád, když můžu přijít mezi lidi, kteří Martině fandí,“ řekl její trenér Petr Novák.

Všichni, kteří se dnes ještě do centra Brna chystají se mohou ještě těšit na vystoupení skupiny Louis Armstrong revival, na zpěváka Martina Maxu a další umělce. Osvěžit se pak mohou ve stánku pivem, nebo limonádou. „Nápoje si mohou lidé normálně koupit, ale dárci krve to budou mít zdarma jako dárek od nás – pokud se nám prokáží průkazkou dárce krve,“ uvedla Alena Podlucká z oddělení marketingu brněnského Českého rozhlasu.

Markéta Gojná
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en