Na Špilberku soutěžily děti

2/6/2008

1. 6. 2008, 18. 50
Brno, Špilberk – Dětský den s podtitulem Mosty mezi námi se konal dnes na hradě Špilberk v Brně. Po celém lesoparku pod hradem byla roztroušena stanoviště, na kterých děti plnily úkoly vycházející z městských legend a pověstí. Disciplíny přichystala Česká tábornická unie a Pionýr ve spolupráci s Nadačním fondem Niké. „Zatím to jde dobře, ceny máme už skoro rozdané. Letos dorazilo na rozdíl od loňska hodně lidí. Na minulý ročník nám vyšlo snad nejhorší počasí za celé jaro. Dnes je naštěstí ideálně, ani horko, ani zima,“ pochvaloval si vedoucí organizačního štábu Jan Hochmann.Děti na Špilberku. Foto: Robert Vystrčil

Obrázkové kartičky se šipkami návštěvníky přivedly například k Medvídkovské nemocnici. „Jedná se o projekt Sdružení mediků, který má děti zbavit strachu z nemocnic. Přinesou si svého plyšáka, vymyslí pro něj nějakou nemoc a společně s ním absolvují léčbu. Oblečou si doktorský plášť a mohou třeba pomoci obvazovat nebo rentgenovat,“ vysvětlila vedoucí projektu Lenka Smolcová.

Těsně pod hradem zase bylo stanoviště, na kterém se hrál petanque. Děti se ocelovými koulemi trefovaly do terčů vyznačených na zemi. „Je to spíš takový instantní petanque, normálně hrají proti sobě týmy a navíc hází na větší vzdálenost. Pro děti je často těžké tu kouli jenom udržet, proto jsme hru trochu zjednodušili. Pokud se ale objeví někdo šikovný, tak ho oslovíme, jestli by se nechtěl přihlásit k nám do klubu,“ řekl Zbyněk Krupica z petanquového klubu Carreau Brno.

Pódiová vystoupení se odehrávala na velkém nádvoří a západním bastionu. Značný ohlas publika sklidil především folklorní soubor Písanka z Užhorodu, který předvedl ukázku tradičních zpěvů a tanců. Dopoledne ještě vystoupila dětská dechovka Bobrava z Ivančic a Ořechova, folklorní soubory Brněnský valášek, slovenský Púčik, romský Merci, Lyceum Řekyň, a bulharský soubor Kytka.

Na západním bastionu vystoupila soukromá Základní umělecká škola Radmily Chmelové a taneční studio Ilony Brunové. Program pro menší děti po celý den zajišťovala skupina Kamarádi. Ve čtrnáct hodin se pak utkali mladí zpěváci v soutěži Špilberský slavíček.

Na malém nádvoří hradu byly rukodělné dílny, kde si každý mohl vyrobit nějaký upomínkový předmět. „Mám tady toho kohoutka ze špuntu a ještě jsem nakreslila kytku,“ pochlubila se osmiletá Romana Horváthová. O kousek dál menší děti skládaly obrázky pohádkových postav. „Vyber si, který obrázek se ti líbí. Já ti tady dám nastříhané kousky, ze kterých si ho poskládáš. Nakonec si ho nalepíš na papír,“ vysvětlovala asi pětiletému klukovi Lucie Fialová z České tábornické unie. Na dětských dnech na Špilberku pracuje už poněkolikáté a pořád ji to baví.

Nechyběli ani vojáci. Na severních hradbách přichystal klub vojenské historie ukázky výzbroje a výstroje z II. světové války a opodál si mohly děti zaskákat na trampolínách. S II. světovou válkou souvisí i komiks, který děti dostaly spolu se seznamem všech atrakcí. Je to napínavý příběh s detektivní zápletkou, jehož pokračování děti najdou na webových stránkách www.ctujm.cz.

Petra Kozlanská
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en