Francouzský ohňostrůjce: Nejraději bych připravoval ohňostroj pro dceru

1/6/2011

1. 6. 2011, 17.00
Druhý soutěžní ohňostroj letošního festivalu STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS dnes představí skupina Storm Artifices, která do Brna zavítala z Francie. O představení plném přírodních živlů a také o své práci hovoří jeden z designérů show Bruno Giorgini. „Kdybych si mohl vybrat, nejraději bych připravoval ohňostroj pro svou sedmiletou dceru. Má je velmi ráda a je celý můj život,“ svěřil se ohňostrůjce
Zvuky deště, padajících kamenů či tekoucího potoka. Příroda. První člověk na modré planetě Zemi. Na to všechno se mohou těšit návštěvníci večerního ohňostroje na brněnské přehradě. Nepůjde jen o přehlídku nádherných světelných efektů, ale také o vztah člověka a přírody.

Proč jste se rozhodl dělat zrovna ohňostrůjce?
Před třinácti lety mi město Cannes nabídlo, abych jim pomohl na ohňostrojovém festivalu. V té době jsem ale nebyl pyrotechnik jako teď, jednalo se vlastně o výpomoc s organizací, a já váhal říci ano. Ve skutečnosti jsem nebyl příliš nadšený, ale bylo složité odmítnout. Přijal jsem tedy a myslel jsem si, že po skončenBruno Giorgini. Foto: Jakub Sapákí festivalu se o takovou práci nebudu více zajímat. První ohňostroj, se kterým jsem pomáhal, bylo představení italské skupiny Panzera. Byla to velmi náročná práce. Hudebním doprovodem byly skladby Giuseppe Verdiho a já byl po dvou minutách fascinován. Pomyslel jsem si: to je úžasné, přesně to chci dělat!

Kde berete pro své ohňostroje inspiraci?
Hlavně záleží na zemi, ve které ohňostroj předvádím a na lidech, pro které ho předvádím. Také se inspiruju tím, co se zrovna odehrává v mém životě. Nemám rád opakování stejného představení pro různé země. Také toto představení je speciální, nebudu jej nikde jinde opakovat.

Jaké je hlavní téma ohňostrojové show, kterou dnes předvedete na brněnské přehradě?
Naše společnost má v názvu bouři a má první představa pro tento ohňostroj byla, že s tématem bouře končím. Po delším uvážení jsme se s Erickem Horvathem, druhým designérem společnosti Storm Artifices, rozhodli použít jako hlavní téma přírodu a její elementy. Ve skutečnosti není ohňostroj pouze ohňostrojem, ale je také příběhem. Je to vtah mezi člověkem a hudbou. Představovali jsme si první lidi přicházející na naši planetu. Jsou to prehistoričtí lidé a působí na ně hlasy přírody, bouře, řeka, déšť... A my se tyto zvuky snažíme napodobit. Příběh má dvě hlavní linky. Jednou z nich je první člověk na planetě, náš praprapraprapraděd. Druhou tvoří postava Jima Morrisona, velkého básníka a také tak trochu prehistorického člověka, zpěváka skupiny The Doors, od kterého uvedeme píseň Riders On The Storm.

Jaký druh hudby nejraději s ohňostroji spojujete?
Jakýkoliv. Mám rád elektronickou hudbu s operou. Není to stejný druh hudby, mám však rád ten rozpor. Ve stejný čas je to jakoby stejný jazyk, ale jiná slova. Neodmítám žádnou hudbu a nemám žádnou, kterou bych preferoval.

Jak dlouho trvá příprava na takový festival jako je například ten brněnský?
To záleží... Ale vzpomínám si, že se mne novináři jednou na festivalu v Cannes ptali na to samé a já jim tenkrát řekl, že pokud spočítají veškerou práci všech lidí, je to dohromady tisíc dvanáct hodin (smích). Nevím, jak to bylo u tohoto festivalu, ale asi jen o trochu méně nebo více.

Byl jste někdy při ohňostroji zraněn?
Nikdy. Ale viděl jsem už několik velmi obtížných situací a můj spolupracovník Erick Horvath měl před několika lety větší nehodu. Nebývá to ale příliš časté.

Magdaléna Satinská
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en