Lidé by se měli bavit, nejen pracovat, říká šéf festivalu Ignis Brunensis Jiří Morávek

16/5/2009

16. 5. 2009, 14.50
Brno - Hlavní organizátor festivalu Ignis Brunensis Jiří Morávek, je přesvědčen, že člověk by měl nejen pracovat, ale také se bavit. „A k tomu má tento festival sloužit. Ohňostroj je nástroj, který se používá už několik století a vždy je součástí nějaké slavnosti,“ říká Morávek.Jiří Morávek. Foto: Hripsime Zohrabyan

Čím je brněnský ohňostrůjný festival výjimečný?
Akce patří do projektu Kudy z nudy. Je zařazena mezi sto nejzajímavějších akcí v republice, které stojí za to navštívit. Navíc svým obsahem a rozsahem se řadí mezi největší středoevropské akce.

Kolik lidí se podílí na přípravách?
Přesně se ten počet určit nedá, odhadem je to od patnácti set nahoru v závislosti na délce festivalu. Musíme počítat nejen s produkčním a producentským týmem, ale i s policií a hasiči. Ti všichni se podílí na tom, aby v době festivalu nebyly žádné problémy.

Jak dlouho přípravy trvají?
Když jeden ročník skončí, druhý je už v základní programové struktuře připraven. Termíny festivalu vyhlašujeme nejméně dva roky dopředu. Je to důležité zejména pro cestovní ruch a pro různé instituce, které se zúčastňují doprovodných akcí. Přípravy jsou rozděleny do několika etap. Čím blíž akce je, tím je příprava intenzivnější.

Kolik peněz stojí celý festival Brno – město uprostřed Evropy?
Hodnota celého festivalu se pohybuje kolem 20 milionu korun. Nelze ale vše počítat jenom v penězích, musíme vzít v úvahu i materiální plnění, lidskou práci a přístup některých institucí a společností, které určité činnosti plní bez nároku na honorář.

Kdo to všechno platí?
Převážnou část financují reklamní partneři, zhruba jednu třetinu pak město Brno a Jihomoravský kraj. Věcný objem je ovšem daleko větší, jenom hodnota mediální kampaně se pohybuje kolem čtyř milionů korun. Stát se na financování podílí pouze prostřednictvím státní agentury CzechTourism – v úspěšnosti festivalu hraje svou roli i tato propagace.

Podle jakých kritérií vybíráte soutěžící?
Pro nás je důležitá nejen vysoká záruky kvality a designu, ale zejména bezpečnosti. Pohybujeme se v zastavěném prostoru mezi lidmi, proto je zde řada omezujících faktorů. Roli hraje i to, zda mají společnosti nějaké reference – z účasti a umístění na jiných festivalech. Bere se v potaz také tradice firmy. Většinou se zúčastňují nejúspěšnější společnosti z ostatních mezinárodních přehlídek. Shodou okolností byly všechny letos vystupující společnosti loni na největších světových přehlídkách a všechny někde zvítězily.

Kdo hodnotí soutěžní týmy?
Soutěžní týmy hodnotí odborná porota. Porota se skládá z odborníků z kulturního a divadelního prostředí a většinou ji tvoří 15 až 20 lidí. Letos budou o prvenství bojovat rakouští, portugalští a španělští ohňostrůjci. Zvlášť pak bude účastníky hodnotit Česká televize za scénografii a Český Rozhlas za hudbu.

Jak jste se vyrovnali se snížením hladiny přehrady, kde se ohňostrojný festival koná?
Přehrada nám způsobila technické potíže. Voda vytváří přirozené bezpečností okruhy, které se upuštěním vody z nádrže zákonitě zmenšily. Hladina je však stále v rozsahu, který je v souladu s příslušnými zákony. Museli jsme poupravit použitou techniku, čímž se zvýšily náklady.

Bude se letošní ročník Ignis Brunensis něčím od těch předchozích lišit?
Letos máme novinku – Cenu diváka. Návštěvníci mohou hodnotit všechny ohňostroje, zatímco v minulých letech se podíleli pouze na volbě vítěze. Diváci mají možnost hlasovat na internetu na webové stránce www.ignisbrunensis.cz nebo prostřednictvím hlasovacích lístků, které jsou k dispozici v McDonaldu a v nákupním centru Olympie. Hlasovací kupony se objeví i v denním tisku.

Hripsime Zohrabyan
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en