Letní světová přehlídka ohňostrojů IGNIS BRUNENSIS. Nad brněnským hradem Špilberk od června do září 2021

27/4/2021

Dobrá zpráva pro všechny obyvatele a návštěvníky Brna a jižní Moravy je, že také letos festival IGNIS BRUNENSIS s velkolepými uměleckými ohňostroji připravil svůj další ročník. Aktuální vládní opatření a výhled na léto znamenají změny v dramaturgii i letošního čtyřiadvacátého ročníku. „Už na podzim a v prvních měsících roku bylo jasné, že ani letos se nebudou moci ohňostrojné show odehrávat na Brněnské přehradě, kde máme každoročně na plážích desetitisíce diváků v jednom místě. Proto už v předstihu začaly znovu ‚manévry‘ a vyjednávání na mezinárodní úrovni," uvedl za hlavního producenta Jiří Morávek, generální ředitel pořádající společnosti SNIP & CO. S potvrzenými účastnickými zeměmi (již posunutými z loňského ročníku) došlo k dohodě, že se jejich soutěžní show na přehradě posunou do roku 2022. Současně začala pro letošek příprava zcela nových ohňostrojných projektů. Jako hlavní lokace ročníku 2021 byl vybrán hrad Špilberk: „Špilberk máme už přes dvacet let vyzkoušený v přehlídce každoročním konáním nesoutěžních ohňostrojných show. Osvědčenou ohňostrojnou lokací je brněnská pevnost podle dochovaných historických rytin a dokumentů už přes 300 let. V aktuální koronavirové době má pro nás navíc zásadní výhodu, že je ohňostroj nad městem vidět v okruhu několika kilometrů a diváky budeme mít nejen v tisících oknech, balkónech a terasách, ale také rozeseté v menších skupinkách po celém Brně i v dohledu mimo Brno," doplnil Jiří Morávek.

Čtyři mezinárodní ohňostrojné projekty, nesoutěžní epilog

Produkční tým festivalu IGNIS BRUNENSIS připravuje pro Brno a jižní Moravu nad hradem Špilberk celkem pět ohňostrojných sobot. „Jsem velmi ráda, že se i v této době uskuteční při festivalu IGNIS BRUNENSIS v ‚plné parádě‘ pět ohňostrojů, které doplňuje mnoho dalších programů. Navíc to zatím vypadá, že bude Brno letos jednou z mála světových destinací, kde se ohňostrojná přehlídka mezinárodních parametrů uskuteční," upřesnila brněnská primátorka Markéta Vaňková. Čtyři mezinárodní umělecké ohňostroje v soutěžním módu jsou plánované na 26. června, 3. července, 7. srpna a 14. srpna, vždy ve 22.30 hodin. Na začátku školního roku završí pětici ohňostrojů nad Špilberkem nesoutěžní epilog věnovaný všem dětem (11. září), doufejme již „normálně" navštěvujícím své školy a školky. „Letošní přesun ohňostrojů do léta a prázdninových sobot nám pomůže ještě více rozhýbat po koronavirové uzávěře cestovní ruch a související infrastrukturu na jižní Moravě. IGNIS BRUNENSIS bude kulturním zážitkem nejen pro obyvatele Jihomoravského kraje. Předpokládáme, že si na ohňostroje do Brna ‚odskočí‘ z jihomoravských oblastí i velké množství ubytovaných a putujících turistů," doplnil Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje.

Hlavním tématem ohňostrojů budou přátelská poselství a pozdravy

Tématem letošního ročníku IGNIS BRUNENSIS jsou „Messages" ve smyslu poselství, pozdravů a přání z Brna do světa a ze světa do Brna. Všechny čtyři prázdninové ohňostroje budou pozitivní reakcí na dosavadní situaci, limitující možnost osobních setkání. „Byla před námi velká výzva, zvládnout s ohňostrojným světem připravit během několika měsíců úplně nové ohňostroje. Při nemožnosti se vidět osobně a nutnosti vše řešit po telefonu nebo online, je hlavně komunikace umělecké části obzvlášť náročná. Naštěstí můžeme využívat stále dokonalejší software, který nám pomáhá předávat si a diskutovat vytvořené umělecké části ohňostrojů formou vizualizací,"uvedl hlavní ohňostrojný designér a technický ředitel IGNIS BRUNENSIS Jaroslav Štolba z Flash Barrandov SFX. Pro čtyři soutěžní projekty byli osloveni ohňostrůjci a ohňostrojné společnosti z celé Evropy. „Zapojit chceme také ohňostrojné designéry z dalších kontinentů," doplnil Jaroslav Štolba. Podrobnosti k ohňostrojům mezinárodních týmů představí pořadatelé na přelomu května a června.

Hudba k ohňostrojům tradičně na FM rádiu

Originální hudební doprovod synchronizovaný s ohňostroji vysílá exkluzivně ke všem ohňostrojům Rádio Krokodýl 103 FM. Stačí si tedy najít jakékoliv místo s výhledem na Špilberk za dodržení aktuálních epidemiologických pravidel a naladit muziku k ohňostroji na FM rádiu.

Připravují se online přenosy ohňostrojů

Novinkou budou ohňostrojné „live" přenosy ve vysokém rozlišení. Pro vysílání se zvažují nejen YouTube kanály BRNOmycity a Jižní Morava, ale v rámci podpory státní agentury CzechTourism pro festival IGNIS BRUNENSIS je v jednání také živé streamování ohňostrojů na oficiálním kanálu České republiky „Visit Czech Republic".

O vítězi festivalu rozhodnou letos především diváci

Pro letošní mimořádný ročník je připraven ještě jeden mimořádný bonus pro diváky. O vítězném ohňostroji rozhodne široká veřejnost hlasováním na sociálních sítích a ve veřejné anketě. Navíc se díky online přenosům bude moci do hlasování zapojit doslova celý svět. Ohňostrojní diváci si tak symbolicky vymění roli s odbornou porotou, která bude o svém pořadí ohňostrojů letos rozhodovat „mimo soutěž".

IGNIS BRUNENSIS s podporou města Brna, Jihomoravského kraje a státní agentury CzechTourism

Přehlídka ohňostrojů v jihomoravské metropoli s pestrou škálou programů probíhá za významné finanční podpory hlavních spolupořadatelů - statutárního města Brna a Jihomoravského kraje. Letos byl také festival znovu zařazen na základě několikastupňového hodnocení mezi významné volnočasové a kulturní projekty České republiky státní agenturou CzechTourism. Kromě podpory cestovního ruchu v tuzemsku, ale i zahraničí, z toho plynou různé komunikační a prezentační benefity nejen pro jižní Moravu a její krajské město Brno, ale třeba i pro podnikatelské aktivity a další oblasti v našem regionu.

FESTIVAL ZÁBAVY UŽ OD KONCE ČERVNA, LÉTO NA BISKUPSKÉM DVOŘE NA KONCI KVĚTNA

PROGRAM IGNIS BRUNENSIS 2021 PŘEHLEDNĚ

cz en