Italští ohňostrůjci vyjádří radost i vztek

8/6/2011

8. 6. 2011, 18.25
Brno K nejlepším v Itálii se řadí poslední zahraniční host letošní přehlídky STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS. Salvatore Vaccalluzzo a jeho rodina vyrábí ohňostroje už po několik generací. V dnešní exhibici s názvem Lidské nálady se pokusí ukázat propojení prastaré tradice s moderními technologiemi. „Naše společnost vznikla téměř před sto lety, ale moji předci založili svou firmu už před čtyřmi generacemi. Jmenujeme se Vaccalluzzo, jako já. Přestože už zaměstnáváme asi dvacet lidí, snažíme si udržet náš tradiční rodinný charakter, který jsme vždy měli,“ říká Salvatore Vaccalluzzo.

Novináři čekají na ohňostrojné divadlo. Ilustrační foto: Robert VystrčilJak se vyrovnáváte s novinkami, které nabourávají tradiční přístup k ohňostrojům?
Když se před patnácti nebo dvaceti lety objevilo dnešní pojetí ohňostrojů, což je vlastně divadlo, bylo to něco kompletně nového. My jsme více tradičně zaměřená země, takže jsme si zvykali pomaleji. Dnes se ale snažíme kombinovat hudbu s představením, jde nám o naprostou synchronizaci. Ohňostrojové divadlo je jiné, ale tradici neničí, jen přináší něco nového.

Jaký je tedy vztah mezi hudbou a ohňostrojem?
Synchronizovaný. Snažíme se co nejlépe propojit skladbu s projekcí. My jsme pořád více tradičně zaměření, takže upřednostňujeme méně barevné a více harmonické ohňostroje. Snažíme se, aby ohňostroj byl elegantní a krásný.

Vyrábíte ohňostroje nebo je jen připravujete?
Vyrábíme je. My každou součástku ručně chystáme a připravujeme. Nic nekupujeme od čínských výrobců. Všechno je ručně dělané v naší továrně, dokonce ani nepoužíváme mechanickou výrobu. Příprava jednoho ohňostroje od začátku výroby až po dokončení choreografie zabere asi měsíc času. Ale současně vždy pracujeme na více projektech.

Vlastní výroba vás odlišuje od mnohých jiných společností, je to výhoda na soutěžích?
Ne. Na soutěžích se hodnotí výsledek. My se snažíme vždy ukázat to nejlepší, co v nás je. Proto se neúčastníme mnoha soutěží, ale na vystoupení poctivě pracujeme. Za rok navštívíme asi dvacet exhibicí.

Na Ignis Brunensis jste poprvé?
Ano a moc se těšíme. Úvodní skladbu naší show jsme vybrali záměrně jako poctu České republice. Je to od Antonína Dvořáka. Chceme poděkovat, že tu můžeme být.

Co dnes večer diváci uvidí?
Představení se jmenuje Lidské nálady. Snažíme se vyjádřit různé lidské emoce – zlobu, radost, štěstí a nostalgii. Ohňostroj bude hodně násobit jednotlivé exploze. Každá část je provázaná s další, jednotlivé exploze jsou delší a více cylindrické. Nejsou to jen rychlé výbuchy, jeden za druhým, ale provázané představení.

Co je pro vás důležitější, zúčastnit se nebo zvítězit?
Samozřejmě zúčastnit se. Všechny soutěže a přehlídky jsou více o pochlubení se. Chceme ukázat, co umíme. Odměna není důležitá. Rádi se chodíme dívat i na jiné společnosti a na jejich styl. Být ohňostrůjcem, to nosíme v sobě. Všechny nás spojuje společná vášeň, rádi se potkáváme s dalšími umělci.

A co vás osobně přivedlo k ohňostrojům?
Rodina. Téměř všichni pracují s ohňostroji a to už desetiletí. Vyrostl jsem v továrně na ohňostroje, takže bylo jasné, že se do rodinného podniku zapojím. Pamatuju si, jak můj dědeček odpaloval ohňostroje ještě ručně, s takovou pochodní. Potom jsme začali používat stopky a odpalovat mačkáním knoflíků. A teď už nás technologie nahradila úplně, počítač všechnu práci udělá za nás. Ale pořád to považuji za kouzelné. Lásku k ohňostrojům musíte mít v sobě.

Stihnete si také prohlédnout Brno nebo jen připravujete ohňostroj?
Byli jsme už na procházce po městě a objevili jsme úžasnou věc. Na Špilberku věznili italského barona Trencka! To jsme opravdu netušili a byli jsme uneseni. Česká republika je krásná. Už jsme tu byli dřív jako turisté, Praha je nádherná a moji kolegové si rádi vychutnávají české pivo. Doufáme, že tu nejsme naposledy.

Šárka Pantůčková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en