Hudba je povznášející záležitost, říká trombonista

25/5/2008

25. 5. 2008, 17.15
Z věže brněnské Staré radnice se troubí již pět let, přičemž letos se poprvé znělky rozezněly také ze Špilberku, a to přesně v pět odpoledne. „Špilberk sice nemá žádnou takovou tradici jako má radnice, ale myslím, že si určitě zaslouží totéž. Chtěl bych, aby naše hudba byla pro Špilberk ozdobou a příjemně se lidem poslouchala,“ říká František Vitha, trombonista a vedoucí uskupení Moravské žestě, které je spojeno s nedělním troubením již od prvního ročníku. „Pokaždé si vybíráme skladby sami. Většinou je to hudba barokních mistrů, ta zní krásně a nejlépe se poslouchá.“Vlevo trombonista František Vitha, vpravo tubista Roman Hoch

Obzvláště rád má Johanna Pezelia, lipského městského věžního trubače. „Jeho skladbičky jsou psané pro pětihlasé žesťové uskupení, což je přesně naše sestava, takže vždy hrajeme originální skladby, nikdy ne předělávky,“ vysvětluje Vitha a hned vyjmenuje všechny nástroje, které může kolemjdoucí z věže zaslechnout. Jsou to dvě trubky, lesní roh, trombón a tuba. „Troubení na Staré radnici začínáme a končíme vždy toutéž znělkou, aby bylo každému jasné, kdy je začátek a kdy konec. Na Špilberku pro podobné účely využíváme melodii ,Moravo, Moravo´,“ usmívá se trombonista.

Pánové z Moravských žestí jsou sehraná parta, vždyť spolu hrají již pětadvacet let. Největším zážitkem pro uskupení bylo zahájení dvou brněnských dnů v Senátu ve Valdštejnské zahradě v Praze. „Jsme poctěni, že jsme tam mohli být, protože reprezentovat Brno dnes znamená velmi mnoho. Znamená to, že pro město něco děláme. A to je dobrý pocit,“ říká rodák z jižních Čech, který však už od osmnácti let žije v moravské metropoli.

Členové uskupení nejsou žádní amatéři – každý z nich hraje buď v Janáčkově opeře nebo v Brněnské filharmonii. Vitha sám vystudoval Janáčkovu akademii múzických umění a již třicet let hraje v Brněnské filharmonii. „Moravské žestě jsou pro nás koníčkem, něco, co nás skutečně baví. Hudba je totiž velmi povznášející záležitost,“ říká trombonista. Nejraději poslouchá staré mistry renesance, baroka a romantismu. „Je to hudba, která pohladí duši a při které se cítím nejlépe. I zde totiž platí, že jsou jenom dva druhy zboží – to nejlepší, a pak to ostatní. Je jenom na nás, které si vybereme,“ uzavírá Vitha.

Martin Habčák
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en