Hrad Veveří ožil středověkým jarmarkem

25/5/2008
25. 5. 2008, 17.20
Hrad Veveří
- Po nádvoří hradu Veveří se potulují rodinky s dětmi, příznivci šermu nebo lidé, kteří chtějí zažít výlet do minulosti. Všude to voní pečenými klobásky nebo medovinou, je slyšet čilý ruch a dobovou hudbu. KoleŠermíři na hradě Veveří. Foto: Filip Laureysm prochází kapela a zve návštěvníky na šermířský souboj. Kdo se nechá zlákat, je svědkem boje na život a na smrt. Čtyři udatní šermíři ze skupiny Virtus Vincit se ucházejí o ruku krásné slečny. Po souboji plném napětí nakonec její ruku získává jen jeden z nich. Malé děti sedící těsně před pódiem se ale netváří vůbec vyděšeně. Nakonec nikdo neumře a šermíři i slečna se klanějí publiku, které je odměňuje velkým potleskem.

O kousek dál si děti zkoušejí střelbu z luku. Celý den jsou pro ně připraveny soutěže a bohatý program. „Nejvíce se dětem líbí ptáci“, říká francouzská návštěvnice, která nyní pobývá s rodinou v Brně. Podél cestičky sedí na trávníku pod stromem sovy, výři a dokonce krkavec. Nikam ale neodletí, protože jsou přivázaní malým provázkem. „Nás tu nejvíce zaujali šermíři, byli moc dobří“, svěřuje se kolemjdoucí rodina.

Šermířský festival se letos koná na hradě Veveří poprvé. Přesunul se sem ze zámku Dolní Kounice a záštitu nad ním převzal brněnský primátor Roman Onderka. Šermířská soutěž proběhla již v sobotu, zúčastnilo se jí sedm skupin, z nichž dvě pocházejí ze severní Moravy, jedna z Bratislavy a zbytek jsou Jihomoravané. Představení šermířských skupin hodnotila odborná porota i diváci. „Cílem poroty je upozornit diváky jak na klady, tak i na zápory šermířského souboje a nabídnout šermířům konstruktivní kritiku, návod, co zlepšit a motivovat je na příští souboj“, komentuje Libor Olšan, předseda odborné poroty.

Zuzana Macháčková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně



Fotogalerie: Filip Laureys
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en