Francouzský ohňostrůjce: Chceme vysílat pozitivní vibrace

4/6/2008

4. 6. 2008, 11.55
Brno, přehrada – Pascal Ducos je designérem špičkové francouzské skupiny ohňostrůjců Fêtes & Feux. Podílel se na přípravách ohňostrůjné show Road Movies, kterou dnes mohou zhlédnout diváci na Brněnské přehradě. Své umění přijel Francouzský ohňostrůjce Pascal Ducos. Foto: Lenka Kašparovápředstavit českým divákům spolu s třemi kolegy.

Mohl byste představit společnost Fêtes & Feux?
Naše společnost existuje už pětadvacet let a má několik desítek členů. Záleží na ročním období. V zimě je nás kolem dvaceti, v létě až sto padesát. Být ohňostrůjcem je celoroční zaměstnání. Přes zimu představení vymýšlíme a připravujeme, v létě pak své nápady uskutečňujeme. Účastníme se ohňostrůjných přehlídek a soutěží, oslav, svateb a tanečních show. Nedávno jsme spolupracovali také na velkých cirkusových představeních.

Co jste si připravili pro soutěž v Brně?
Naše show se jmenuje Road Movies. Naším záměrem je vytvořit globální show se začátkem a koncem, ne oddělené sekvence. Chceme v divácích vyvolat emoce, pocit štěstí, rozpohybovat je a vysílat pozitivní vibrace.

Jaký námět se do Road Movies promítá?
Inspiraci jsem našel především v hudbě, životě a jízdě. Je to vlastně ztvárnění životní cesty, která je často křivolaká a nebezpečná. Až se stane nehoda. A po ní začíná život nový, lepší. O tom je naše show.

Prozraďte, jakou hudbou jste se inspiroval?
Je to ohňostroj na filmovou hudbu. Kompozicemi barev a tvarů vlastně napodobujeme obrazy. Hudba je poskládaná z několika filmů. Je zde píseň Björk z Tance v temnotách, hudba Davida Bowieho z filmu Moulin Rouge, melodie z japonských, francouzských a ruských filmů. Věřím, že právě takováto hudba dokáže zaujmout mladé obecenstvo.

Můžete zhodnotit závaznou skladbu ze Smetanova Furianta, na kterou jste museli připravit část vašeho představení?
Je to klasická hudba, kterou bych rozhodně nemohl poslouchat každý den. Ale na klasickou hudbu se dělají klasické ohňostroje s klasickými tvary a barvami. Připravit takovou show je mnohem jednodušší.

Jak dlouho trvá příprava takového ohňostroje, který dnes představíte?
Od prvotního nápadu až k samotnému odpalování ohňostroje je to práce na několik měsíců. Příprava show určené pro Ignis Brunensis pak na místě zabere dva až tři dny. Na ohňostroji se zde podílí čtyři Francouzi a kolem deseti Čechů, a tak je nutná řádná domluva.

Navštěvujete podobné soutěže často?
Podobných soutěží je rok od roku více. Brněnská Ignis Brunensis se řadí mezi nejvyhlášenější z nich. Naše skupina zase pořádá festival v Chantilly, který je velmi prestižní. Když byl jednou někdo v Chantilly, chtějí ho pak už na každém dalším festivalu ohňostrojů.

Lenka Kašparová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU

Fotogalerie: Lenka Kašparová

cz en