Historická vozidla pro malé i velké kluky ovládla Brno

4/6/2010

5. 6. 2010, 12.50
Brno-střed
– Prohlídka starých tramvají a autobusů láká na dnešní brněnské náměstí Svobody nejen děti, ale i tatínky, kteří se tak vracejí zpět do svého dětství. Však to jsou především oni, kdo povzbuzují potomky k mávání a křiku: „Pá, pá mašinko!“.

Dopravní nostalgie ovládla Brno. Foto: Radana Kolčavová„Moc se mi tu líbí, protože je to ideální akce pro celou rodinu. Hlavně to počasí vyšlo.“ říká jedna z nadšených návštěvnic Iveta Dorazilová, která na náměstí Svobody přišla s manželem a dětmi.

Pořídit fotografii do rodinného alba nebo si osahat interiéry starých dopravních prostředků, mohou návštěvníci nejen v srdci města. Od jedné do páté hodiny odpolední otvírá své brány pro veřejnost i vozovna Medlánky. Ani hlavní nádraží nezůstává s programem pozadu, protože nabízí malým i velkým zájemcům jízdy historickými vlaky do okolí Brna. Poslední parní lokomotiva dorazí k perónu ve dvě hodiny odpoledne.

Mimo hlavního programu si celá rodina může zajít poslechnout i tradiční dechovku na programové pódium Českého rozhlasu Brno, který na náměstí Svobody pomáhá dokreslit atmosféru doby minulé. „Je to tu pěkné, takové odpoledne pro všechny. Hlavně manžel je z toho nadšený.“ svěřuje se usměvavá důchodkyně Jana Veselovská. Pokud prý její choť zrovna neokukuje historické stroje, rád si dá něco ve stáncích okolo náměstí. Celý den je tu řemeslnický jarmark s tradičními výtvory i pohoštění pro všechny hladové návštěvníky.

„Jestli se to bude opakovat, určitě zase přijdu. Je tu sice hlava na hlavě, ale stojí to za to. Kde jinde takové krasavce uvidíte?“ okomentoval celou Dopravní nostalgii Petr Vybíral.

Radana Kolčavová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en