Kraj láká k oslavám pochoutkami i kulturou

4/6/2010

5. 6. 2010, 17.10
Brno˗střed Namísto ospalého sobotního dopoledne dnes ožilo náměstí Svobody oslavami desátého výročí fungování Jihomoravského kraje. Stánky s gurmánskými specialitami a tradičními jihomoravskými pochutinami olemovaly na celý víkend prostranství největšího brněnského náměstí. Ústředním dějištěm oslav je pódium Českého rozhlasu Brno, kde mohou diváci zhlédnout bohatý doprovodný program.

Oslavy 10. výročí vzniku Jihomoravského kraje. Foto: Kamila RotnáglováHlasitému frmolu v centru Brna neodolala například skupina cvičenek sokola z Třebíče. „Máme teď volno před vystoupením, tak jsme se sem přišly podívat. Je to tu moc pěkné,“ pochvaluje si jedna ze sokolek, Miluše Haberníková. A není sama, kdo obdivuje vystoupení dětské cimbálky z břeclavské základní umělecké školy. Improvizované jeviště je hustě obklopeno diváky.

Tóny cimbálu zanedlouho střídá dechovka, která má v davu diváků také své nadšené fanoušky. „Jsem tu kvůli ní. Objíždím dechovkové akce po celé jižní Moravě,“ říká Jiří Valeš z Brna. „Ale ty děti taky moc pěkně hrály,“ uznává.

Návštěvníci, kteří zrovna nesledují dění na pódiu, věnují pozornost rozmanitým stánkům s jihomoravskými specialitami. Nechybí například voňavé klobásky nebo stánek s nejrůznějšími druhy medu. Největší prostor a množství pozornosti však patří jihomoravskému vínu, které nemůže chybět – přitáhlo patrně značnou část návštěvníků. „Mě sem víno přilákalo,“ přiznává s úsměvem vysokoškolský kantor Radek Kalousek. Doprovodný program podle něho také není špatný, ale na víno nemá.

Zájemci mohou na pochoutkový jarmark zavítat do devíti hodin večer a ještě celý zítřejší den. Stejně tak kulturní program na pódiu brněnského Českého rozhlasu bude pokračovat i v neděli. Dnes dění na náměstí Svobody uzavře brněnská filharmonie, která tam od devíti hodin večer vystoupí se skladbami skupiny Pink Floyd.

Kamila Rotnáglová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en