Bitva Midway je částečná improvizace, říká modelář

30/5/2010

30. 5. 2010, 13.00
Zakladatel modelářského klubu Midway tvrdí, že jejich stejnojmenná Bitva Midway, která se dnes odehraje na brněnské přehradě, je úplně ojedinělá. „Ve světě jsem se s podobnou akcí zatím nesetkal,“ říká Petr Vodák. Naráží tím na obvyklou praxi, že bitvy bývají buď pouze letecké, nebo námořní. Jeho klub se zaměřuje na stavbu lodí a na celé akci spolupracuje s dalšími kluby, které zajišťují letadla a ponorky.

Petr Vodák, muž, který si splnil sen. Foto: Kateřina FoltánkováKaždý model má svého kapitána či pilota, který ho na admirálovy pokyny ovládá. Válečné stroje bojují o čtyři plovoucí ostrovy a k vidění bude i speciální loď, kterou protivníci potopí. Za pomoci přečerpávacího systému se později opět vynoří na hladinu. „Občas se nám stane, že se některá z lodí potopí i neplánovaně. Další den pak musí nastoupit potápěči a model ze dna vylovit,“ prozrazuje velitel akce. „Modeláři mají nachystaný scénář a domluveny klíčové body představení. „Na řízení modelů se ale podílí téměř sto lidí a naprostá souhra je tak vyloučena. Celou akci řídím vysílačkou a částečně musím improvizovat,“ popisuje admirálské řemeslo Vodák.

Petr Vodák je velkým fanouškem amerického válečného námořnictva. Zajímá se hlavně o období druhé světové války. Když zakládal modelářský klub, vybral jméno Midway. „Právě u tohoto ostrova Američané zvrátili ve svůj prospěch válku v Tichomoří,“ líčí historie znalý modelář.

Konstrukce obřích modelů, které jsou věrnými replikami skutečných lodí, je náročná na čas i na peníze. „Dříve taková loď vznikala několik let, protože ji člověk stavěl ve volných chvilkách po práci a o víkendech. Nyní jsme za šest měsíců v osmi lidech postavili model letadlové lodi Enterprise. To je náš rekord,“ tvrdí. Při konstrukci modelů obřích lodí přijde vhod strojařské vzdělání a znalost elektrotechniky, kterou jsou dálkově ovládané lodě doslova prošpikované.

Hotové lodě střílí z děl, kouří, houkají a otáčí věžemi Nadšenci z klubu Midway je staví stokrát zmenšené oproti skutečnosti a jejich bitevní lodě dosahují až k úctyhodným třem metrům. „Bitevníky Yamato a U.S.S. Missouri váží i s bateriemi sto kilo. Na vodu je musí snášet tři lidé,“ popisuje Vodák nelehkou manipulaci s modely. Makety tohoto typu nejsou levnou záležitostí, výrobní náklady se pohybují od třiceti do sta tisíc korun.

Podle Vodáka se dnes odpoledne na přehradě neodehraje přesná rekonstrukce bitvy o Midway, protože to není z technických ani organizačních důvodů možné. Potkají se tam například lodě, které by proti sobě ve skutečnosti nikdy nemohly bojovat. Poprvé se Bitva Midway představila na festivalu Brno – město uprostřed Evropy v roce 2008 a každý rok ji provází velký zájem diváků. „Modely lodí, které lidé uvidí v bitvě, si později mohou prohlédnout zblízka na naší výstavě,“ láká modelář, který si uskutečněním tak velké bitvy splnil svůj dávný sen. „Do budoucna plánujeme umístit na lodě a ponorky ještě kamery, které by přenášely obraz na velkoplošné obrazovky,“ těší se Petr Vodák na další vylepšení velkolepé bitvy.

Kateřina Foltánková
Autorka je studentkou žurnalistiky FSS MU

Fotogalerie: Lukáš Trnka
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en