Odvážlivci na historických bicyklech ovládli výstaviště

25/6/2017
Brno, výstaviště - Návštěvníky brněnského výstaviště dnes nelákaly jen „zvířecí" výstavy Propet, Intercanis a Interfelis, ale také velocipedistické závody, které se konaly před pavilonem Z. Na historických kolech se závodilo na trasách čtyřicet a sto kilometrů a pro diváky to bylo opravdu napínavé.


„Dnes to bylo náročné, je docela teplo. A vzhledem ke konkurenci, která se tu sešla, je pro mě vítězství překvapením," řekl vítěz závodu na sto kilometrů Jiří Valenta, který se letos zúčastnil také velocipedistických mistrovství v Německu.

Kratší, čtyřicetikilometrovou trať zdolali někteří závodníci, přestože na vysokém kole seděli poprvé. „Nejenže jsem dneska poprvé závodila, ale poprvé jsem také jela na vysokém kole. Měla jsem ho půjčené. Těch posledních deset okruhů pro mě ale bylo opravdu už moc dlouhých," uvedla Marie Samárková, která skončila na kratší trati v ženské kategorii jako třetí.

Organizátor závodů Jiří Fiala sportovní výkony závodníků chválí. „Závodníků nebylo moc, asi dvacet, ale to je pochopitelné, protože vysoké kolo je skutečně unikátní záležitostí. Ujet tolik kilometrů musela být pro všechny soutěžící velká výzva," konstatoval.

V soutěži na čtyřicet kilometrů vyhrál Holanďan Arie Liefheber s kterým jel stejnou trať Josef Zimovčák. „Pepa je pro tenhle sport významný člověk, protože přivedl velocipedistický sport k nám do České republiky a teď organizuje akci Na kole dětem. Vždy soutěže vyhrával, ale dnes jel jenom manifestačně. Ale i tak jeli s Ariem průměrnou rychlostí třiatřicet kilometrů v hodině," dodal Fiala.

Velocipedistickou soutěží a posledními jízdami Dopravní nostalgie dnes festival Ignis Brunensis končí, organizátoři už ale začínají chystat další ročník - začíná 26. května a potrvá do 24. června 2018 a budou se jím prolínat oslavy 100 let od vzniku Československa a 90. výročí brněnského výstaviště. Právě na výstavišti také ohňostrůjci odpálí 26. května zahajovací show.

Právě skončený jubilejní ročník Ignis Brunensis navštívil jen při ohňostrojích více než milion diváků, další desetitisíce návštěvníků se pak zúčastnily doprovodných akcí.

Simona Baniarová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en