Velká láska Švédů hrála všemi barvami

21/6/2023

Brno, přehrada – Švédský tým Göteborgs FyrverkeriFabrik v čele s designéry Martinem Hildebergem a Simonem Svenssonem představil brněnským divákům svoji show nazvanou Velká láska. Přehradní ohňostroj uzavřel letošní ročník mezinárodní ohňostrojné soutěže Ignis Brunensis.

Jak už název napovídá, švédská show byla o velké lásce a designéři ji doplnili svými oblíbenými písněmi. „Téma lásky je v ohňostrojích běžné, ale my jsme s ním doposud nepracovali, letos to bylo poprvé. Připravili jsme tedy pro Brňany úplně nový pyromuzikál. Hudbu pro show vybíral celý tým, kdokoli mohl přijít se svým návrhem,“ prozradil jeden z designérů show, Martin Hildeberg. Že je téma lásky u ohňostrojů běžné, potvrzují i diváci. „Pravděpodobně neexistuje lepší téma pro ohňostroj než velká láska,“ myslí si například Jiří Šmerda, který se na show přijel podívat z Vranova u Brna.

Ačkoliv lásku tradičně symbolizuje červená barva, a to i pro designéry show, ohňostrojné efekty nakonec hrály všemi barvami. Klasickou červenou místy doplnila zelená či zlatá, noční nebe pak rozzářily i modré ohňostrojné hvězdy.

Ohňostrůjcům nepřálo počasí, zejména vlhký vzduch po dešti si s efekty příliš nerozuměl. „Po první písničce jsme byli nadšení, úžasné efekty a pestrost barev. Hudba byla opravdu skvěle zvolená. Bohužel nepřízeň počasí zavinila, že nad hladinou přehrady zůstával hustý dým, což kazilo viditelnost ohňostroje. Přesto odcházíme s úsměvem a těšíme se na příští rok,“ zhodnotila svůj zážitek Barbora Blažejovská, která ohňostroj sledovala poblíž přístaviště. Při vášnivém pyromuzikálu zazněly známé hity jako například You’re The One That I Want z filmového muzikálu Pomáda nebo Love is All Around.

Soulad efektů a hudby potěšil také další z divaček, Irenu Šmerdovou. „Ohňostroj byl dobře sladěný s hudbou, která byla chytlavá a veselá. Grande Amore by si však možná zasloužilo větší finale,“ řekla.

Švédský tým v roce 2022 vyhrál všech pět cen a stal se tak absolutním vítězem 25. ročníku. „Po loňském úspěchu jsme samozřejmě byli trochu pod tlakem, zda na něj navážeme,“ dodal designér Švédů Hildeberg.

Vyhodnocení mezinárodní ohňostrojné soutěže a udělení titulu Vítěz Vítězů se koná už 22. června, diváckou cenu na základě facebookového hlasování vyhlásí organizátoři o den později, tedy 23. června.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en