Sobotní show: Dvě stě dronů nad vodou a boj dobra se zlem v česko-německém ohňostroji

2/7/2022

Nebe nad přehradou v sobotu 2. července patřilo Česku a Německu. Nejprve diváky nadchla dronová show české produkce, v níž dvě stovky dronů zobrazily elementy, které tvoří svět. O půl jedenácté dostal prostor Labyrint lidských životů - ohňostroj o konfliktu dobra a zla v česko-německém provedení.

Brno-Bystrc - Poukázat na kontrasty, které provázejí lidské životy i celý svět, včetně toho základního: věčného boje dobra a zla, chtěli v sobotu ohňostrůjci z českého Theatrum Pyroboli a německého Pyroproduktu.

Pyromuzikál, který hodnotila odborná porota, zahájila povinná dvouminutovka - divákům už známá Beethovenova Symfonie č. 5, Osudová. Zařazení skladby si tvůrci pochvalují. „Beethoven je pro nás velikán klasické hudby. Každé setkání s jeho tvorbou je inspirativní. Jeho Osudová patří k těm nejsilnějším motivům. Zpracovat tuto hudbu byla radost a velká motivace," vyjádřil se za autory designér Ivan Martinek z českého týmu. Další tři obrazy doprovázely dramatické skladby světových skladatelů.

Tvůrci pyromuzikálu se rozhodli využít kontrastů ve volbě hudebních motivů i u ohnivých prvků. Střídaly se barevné tóny stejně jako použité efekty; v rychlém sledu následovaly takové, které se držely níže u hladiny a využívaly vodního odrazu, i majestátní světelné koule, které zabraly většinu nebe nad pontonem.

„Viděl jsem letos všechny ohňostroje a tento byl nejvíc dramatický. A dronová show byla perfektní, byl to nevšední zážitek," okomentoval show divák David Věneček.

Designér Martinek si pochvaluje zajímavost práce s velkými tématy jako je dobro a zlo. „Zlo se rodí v plíživé atmosféře bolestných zážitků a graduje v ostrých barvách a záblescích. V kontrastu s tím je dobro opakem zla a velkým protipólem v boji o život. Líbivé hudební motivy završené zlatými vodopády štěstí přináší klid a pohodu a to vše inspiruje lidskou fantazii diváka," přiblížil poselství show.

Před ohňostrojným muzikálem se nad přehradou proletělo 200 dronů s představením Elementy, zobrazující prvky tvořící okolní svět. Autoři, brněnští Spectrum Production, si pro diváky připravili dynamickou podívanou: množství barevných přechodů, zobrazení atomů, točící se spirálu a na závěr i „zelenou planetu" - obraz zeměkoule v zelené barvě.

Ohňostroj mohou diváci hodnotit na facebookové stránce Ignis Brunensis. Už příští středu, 6. července, zazáří nad přehradou poslední show mezinárodní soutěže v podání švédského týmu Göteborgs Fyrverkeri.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en