Slavnosti piva Františka Ondřeje Poupěte

16/6/2023

Brno – Ani větrné počasí neodradilo v pátek milovníky piva od návštěvy Brněnské přehrady, kde se až do soboty 17. června konají Slavnosti piva Františka Ondřeje Poupěte. K poctě „geniálního sládka“ a otce českého odborného pivovarnictví se sjeli pivovarníci ze zhruba desítky pivovarů z různých koutů České republiky, Českomoravský svaz minipivovarů pak nabídku doplnil rozmanitým výběrem piv z minipivovarů.

Na své si přišli milovníci ležáků, „ejlů“ i kyselých ovocných piv. Prahu zastoupil Vinohradský pivovar s nabídkou piv točených i v plechu, pivo z jihu Moravy nabídl Slovácký pivovar a Pivovar Lednice. Vysočinu reprezentoval MadCat z Jihlavska, pivovar Klenot dovezl z Hradce Králové například Chilli ležák nebo angreštovo-hroznový kyseláč. Chybět nemohli ani pivovarníci z Brna – Hauskrecht přivezl své slavné pšeničné pivo, ve stánku Líšeňského pivovaru bylo možné ochutnat bylinkový ležák. Svá řemeslná piva představil Lucky Bastard i Stern.

Brněnský pivovar Poupě ze stejnojmenného pivovarského domu, který začal vařit své vlastní pivo teprve loni, nabídl zájemcům lehké letní svrchňáky – 10% Session IPA, 15% Single Hop New England IPA a 11% American Pale Ale.

„Přes léto se snažíme mít spíš lehčí piva, která se příjemně pijí, třeba naši desítku s lehkým aroma citrusů. Na přehradě teď máme tři svrchňáky, ale zhruba za týden až dva budeme mít z Poupětova pivovaru i bezový kyseláč, na který jsme bez sesbírali u nás v Dalešicích a pak jsme z něj v Brně uvařili pivo. Na slavnostech jsme za Dalešice poprvé a kromě našeho ležáku točíme i piva z Poupěte. Těšíme se zejména na diváky, kteří se k nám přijdou výborným pivem osvěžit,“ lákají Tomáš a Leoš z Dalešického pivovaru, kde kromě Dalešické jedenáctky točí i piva z Pivovarského domu Poupě.

Kromě piva si přišli na své i milovníci country, folku nebo bluegrass. Na pátečních slavnostech vystoupila kapela Old Boys Poutníci složená z původních členů legendárních Poutníků. Zazněly písně Poutníků, Matuškovi Slavíci z Madridu i hity osobnosti českého bluegrassu a bývalého Poutníka Roberta Křesťana.

„Je fajn, že je při Ignis Brunensis doprovodný program na přehradě i v jiné dny než jsou ohňostroje, a že je tu dobrý výběr piva různých minipivovarů. Potěšila mě přítomnost pražského Vinohradského pivovaru, který mám rád, znám ho jen z Prahy a na podobných akcích jsem ho ještě neviděl,“ zhodnotil nabídku jeden z návštěvníků, Václav Marek.

Slavnosti piva F. O. Poupěte pokračují i v sobotu 17. června. Výčepní místa se otevřou už v 11 hodin dopoledne. O půl osmé večer narazí majitel Poupětova pivovoru na počest F. O. Poupěte původní dřevěný soudek piva s 11% APA. A o půl deváté večer a znovu v jedenáct večer vystoupí brassový showband Brass Avenue.

Diváci si tak mohou dronovou show ve 21.50 i ohňostroj norského týmu North Star Fireworks s názvem Severský Noir ve 22.30 užít ve společnosti řemeslného piva. Sobotní slavnosti piva se konají až do půlnoci.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

Fotogalerie: Robert Vystrčil (rozšířeno 19. 6. 2023 v 11.40 hod.)

cz en