Šéf Flash Barrandov SFX: Dětem musíte ohňostroj přizdobit známou hudbou
Čím je přehlídka v Brně v mezinárodním kontextu specifická?
Pro nás je zvláštní tím, že je to doma. Ale hlavně v tom, že se jako jediná uchytila a přežila. V Česku bylo už více pokusů, ale jen tato přehlídka se opakuje, letos už po sedmnácté. Zároveň jde o nejstarší přehlídku v zemích východní Evropy. Stala se známou po celém světě a získat titul vítěze Ignis Brunensis dnes už něco znamená.
Co tvoří efekt rachejtle - na čem záleží, jak ve vzduchu vybouchne a jaké vytvoří obrazce?
Je to stejné jako s lidským životem - vše je práce chemie. Tady ale navíc pracujeme za vysokých teplot a tlaků. Výsledek určuje také použitý materiál. Ovlivňuje charakter celého ohňostroje. Jde o hoření pod kontrolou. Aby se spektrální barva projevila, musí plamen procházet i přes patnáct set stupňů Celsia. Pak tvoří modrou, červenou, bílou a další barvy a efekty.
Dokáže vaši práci něco spolehlivě zhatit?
Nepřítelem číslo jedna je mlha. Nepřítelem číslo dvě je vítr. A když je kombinace mlhy a větru, nedá se vůbec nic dělat. Pracovali jsme už v různých podmínkách na mnoha místech světa, například při padesáti stupních Celsia v Ománu, za slejváků či pod vodopádem. A všechno se dá připravit. Ale když se udělá mlha, může mít člověk přípravu jakoukoliv, a přesto není nic vidět.
Neunavuje vás už po letech praxe práce ohňostrojného designéra?
Je to srdeční záležitost, k této profesi musíte mít vztah. Naše firma není vyhraněná jen na ohňostroje, děláme i speciální efekty pro film a reklamy. Řekl bych, že kolikrát je větší nuda dělat každý den něco jiného. U ohňostroje znám někdy termín i šestnáct měsíců dopředu - to se pak můžu do práce plně položit a vše řádně připravit a užít si ho. Třeba i sledováním představení ostatních. Navíc každé místo má svoje specifika. Třeba v Hannoveru jsme v jedné zahradě pracovali s několika hloubkami ohňostroje a pro diváky to bylo velmi zajímavé, protože některé efekty byly s malou ráží a hodně zblízka, zatímco jiné s velkou a vzdálenější. Pokaždé je to nové a jiné.
A dnešní ohňostroj, který ukončí dětský den v Brně-Komárově, bude jaký?
Dneska tu bude čarodějnický učeň Harry Potter a jeho ohnivý pohár. Nejsilnější stránkou tohoto motivu je jeho hudební podklad, který zachycuje krásu a tajuplnost celého příběhu. Děti jej navíc znají a právě u nich je větší nutností zahrát známou hudbu než tomu je u dospělých.
Michal Rapco
Autorem je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně,
Více informací na www.munimedia.cz