Růžové efekty pro rapsodii vyrobili Španělé

14/6/2024

Brno – Každá skladba má maximálně dvě barvy, ale ve finále ohňostrojného projektu Duhová rapsodie spatří návštěvníci na Brněnské přehradě celou duhu. Netradiční pyromuzikál připravil tým evropských ohňostrůjců na sobotu 15. června od 22.30. V rozhovoru na otázky odpovídá jeden z autorů, Jaroslav Štolba ze společnosti Flash Barrandov SFX. Na show se ale podíleli i další ohňostrůjci z Česka, Německa a Španělska: z Česka Daniel Černý, který spolupracoval na letošním úvodním prelude, za Německo Matthias Lünig a Renzo Cargnelutti a španělští Ricardo Caballer a Bernardo Sanchiz Vallbona.

Díky Duhové rapsodii vlastně existují růžové ohňostrojné efekty. Jak dlouho vám trvalo inspirovat výrobce k tomu, aby do nabídky svých efektů zařadili právě růžovou?

Nejprve na naši žádost reagovali ve firmě Ricardo Caballer. Za tři měsíce pro nás ve Valencii připravili test různých druhů efektů v růžové barvě. Velmi dobře si na to pamatuji, neboť tenkrát se testů účastnilo hned několik výrobců a potenciálních klientů s velkým zájmem i s úsměvem… My jsme pak mohli vložit do show Růžového pantera a za jedinou sezonu už „Pink“ efekty vyráběla řada španělských výrobců. Dnes je nabízí většina výrobců včetně Číny.

Jak náročné je vymyslet show tak, aby každá skladba měla pouze dvě barvy?

Je zajímavé pracovat s teplotou chromatičnosti a přiřazovat jednotlivé barvy k různým hudebním podkladům. To už je jen na individuálním vkusu, ale základ vnímaní barev je u lidí často intuitivně obdobný – které barvy vnímáme jako teplé a tedy vřelé, či naopak studené a agresivní.

Která část Duhové rapsodie vznikla jako první?

Byla to skladba In the Mood, u které jsme cítili hned od počátku, že by měla být finální, a tedy obsahovat všechny barvy duhového spektra. Ale právě schopnost vytvořit skladbu v růžové barvě dala prvotní energii. Svět jazzu a swingu je totiž velmi svobodný a umožňuje být i hravý a humorný.

Bylo složité do konceptu Duhové rapsodie zařadit povinnou skladbu Chariots of Fire?

Citlivé bylo vybrat takovou hudební aranž, která komunikuje i s ostatními skladbami. Nicméně použitím remixů místo původního originálního zvuku jsou skladby přístupnější i mladší generaci. Budeme sledovat reakce diváků i poroty, kde je řada osobností, které hudbě dokonale rozumí nebo mají vyhraněný názor. Tak snad nám zachovají vstřícnost.


V sobotu 15. června bude na brněnské přehradě nabitý program: celé odpoledne bude možné ochutnat piva z minipivovarů na Slavnostech piva Františka Ondřeje Poupěte a večer se koná koncert dechového showbandu Brass Avenue.

Před ohňostrojem, který začíná ve 22.30, pak na festivalu Ignis Brunensis letos už podruhé vzlétne letka 250 dronů se show nazvanou Voda je život. Podívaná představí životní cestu kapky vody, a dokonce na chvíli dopřeje Brnu vlastní moře. „Je to široké téma s řadou možností. Musím přiznat, že možnost nechat nad přehradou létat obřího plejtváka či jiné mořské tvory a udělat z Brněnské přehrady pomyslné Brněnské moře, mě jako Brňáka hodně baví,“ uvedl David Zaorálek z brněnské společnosti Spectrum Production, která dronovou show připravila.


Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en