Na festival Re:publika přijel do Brna i Masaryk

26/5/2018
Brno, výstaviště - Ani první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk si nenechal ujít sobotní zahájení festivalu Re:publika, který na tři týdny u příležitosti 100. výročí založení Československa otevírá brány brněnského výstaviště pro akce všeho druhu.

Masaryk přijel v koloně historických vozidel spolu se současným českým a slovenským premiérem. První československý prezident, ve skutečnosti, herec v jeho podobě, se však ke slovu nedostal. „Trošku mě to mrzelo, čekal jsem, že když už je na pódiu, že alespoň symbolicky zahájí dnešní den," řekl jeden z návštěvníků Marek Nový.

Návštěvníci festivalu si mohli například prohlédnout rekordní počet hasičských praporů na jednom místě. Hasiči z různých koutů České republiky tak přijeli vzdát hold oslavě sto let od vzniku republiky. Nakonec přivezli tři sta praporů, z nichž každý získal stužku připomínající oslavy stého založení republiky.

Dobová atmosféra se návštěvníkům líbila. „I program tady rozdávají dívky v dobových kostýmech, opravdu vypadají, jako z první republiky. A obdivuju ty pány, kteří jezdí na vysokých kolech, já bych se na tom bála i sedět," zhodnotila Anna Luňáčková, která na festival dorazila až z Kolína. Další návštěvnici Lucii Zákoutské se zase nejvíce líbila hudba. „Je správně retro, dokonce jsem na ni před pódiem viděla tančit pár a působilo to skvěle. Nejvíce se ale těším na vystoupení Tomáše Kluse, kvůli němu jsem vlastně přijela," řekla Zákoutská.

O zpříjemnění teplého dne se postaral i karikaturista, který zájemcům za chvilku vytvořil jejich portrét. Nechyběl ani prodej drobných ručně dělaných předmětů. „U mě můžete vidět plstění vlny, ukazuju návštěvníkům, jak se z ovčího rouna dělá ručně plsť dvojí technikou, tedy suchého a mokrého plstění. Zájemci tady mohou vidět výrobu a konečný výrobek si mohou na památku koupit," uvedla výrobkyně ručně dělaných plstěných doplňků Linda Varrijová.

Festival Re:publika mohou zájemci navštívit na brněnském výstavišti až do 17. června. Návštěvníky čeká divadlo, kino, kavárna, desítky koncertů a výstav, poučení, zábava i sport. Podrobné informace lze najít zde.

Radka Tichá
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz
Fotogalerie: Robert Vystrči
cz en