Ohňostrojné Mendelovy inspirace sledovali diváci z Mendlova náměstí i z Kraví hory

23/7/2022

Z Mendlova náměstí, z areálu na Kraví hoře, ale i z jiných míst v centru Brna sledovali diváci sobotní ohňostrojný epilog mezinárodní přehlídky Ignis Brunensis, který tvůrci odpalovali ze Špilberku. Show nazvanou Mendelovy inspirace připravil český tým Flash Barrandov SFX pod vedením Jaroslava Štolby.

Brno-střed - Závěrečný sobotní epilog ohňostrojné přehlídky Ignis Brunensis byl součástí Mendel festivalu zaměřeného na oslavu dvoustého výročí narození brněnského opata, biologa a otce moderní genetiky Gregora Johanna Mendela.

„Téma naší show každý rok vychází z významných událostí spojených s městem Brnem, jižní Moravou, Českou republikou, Evropou či celým světem. Letos jsou s osobností Gregora Mendela naplněny dokonce všechny tyto aspekty," okomentoval téma představení designér Jaroslav Štolba, který kromě designu zvolil i hudební doprovod k pyromuzikálu. Inspiroval se přitom Mendelovou prací i původem.

Divákům se podle ohlasů show líbila. „V porovnání s ostatními byl tento ohňostroj hodně barevný a řekl bych, že také o něco klidnější. Bavilo mě jeho celkové vyznění i zvolené efekty," svěřil se například Jaroslav Němec, který sledoval představení z Kraví hory.

Právě efekty museli ohňostrůjci nejvíce přizpůsobit místu. „Ve srovnání s Brněnskou přehradou k show na Špilberku přistupujeme od počátku zcela odlišně z uměleckého i technického pohledu. Máme také striktní respekt k bezpečnostním parametrům místa, na jejichž základě vybíráme konkrétní měkké efekty," popsal designér Štolba. Ohňostroj tvůrci odpálili ze Špilberku nad zahradu opatství na Mendlově náměstí, kde Mendel zkoumal zákony dědičnosti.

Ohňostrůjcům se na nebi podařilo vysázet a pak mezi sebou kombinovat, tedy „křížit", úhledné řádky světelného hrachu či oranžových květů jestřábníku. Efekty symbolizovaly rostliny, s nimiž Mendel experimentoval. Ohňostrůjci ale sáhli i po barevných kombinacích a živějších prvcích, které jako by odkazovaly na rozmanitost světa a života.

Závěrečný epilog mohou zájemci hodnotit v divácké soutěži na facebookových stránkách Regiojet Ignis Brunensis.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en