Unikátní ohňostroje a spoustu dalších akcí – začíná Starobrno Ignis Brunensis

29/5/2018
Brno - Statisíce lidí letos opět zaplaví břehy Brněnské přehrady i centrum jihomoravské metropole. Začíná ohňostrůjný festival Ignis Brunensis.

Akce, která propojuje ve svých show hudbu a pyrotechnické efekty se v Brně představí už po jednadvacáté. Letos mají tvůrci ohňostrojů za úkol zahrnout do hudebního doprovodu dvouminutovou pasáž ze skladby Karneval od Antonína Dvořáka. Zároveň mají do vizuálního představení zapracovat československé motivy.

„Na letošní přehlídku se moc těším. Jsem zvědavý, jak jednotlivé týmy do svých ohňostrojů promítnou připomínku Československa," svěřil se pravidelný návštěvník festivalu Jan Kulhavý.

První ohňostroj na brněnské přehradě spatří diváci 2. června. Připravuje ho český tým Flash Barrandov SFX jako prelude k celé soutěžní přehlídce. V té svá díla představí týmy z Polska, Rumunska a Francie.

„Budeme oslavovat jubileum nejen české země. Rumuni přivezou show s názvem Rumunsko 100, kterou vzdají poctu stoletému výročí své domoviny," přiblížil hlavní producent akce a generální ředitel společnosti SNIP & CO Jiří Morávek.

Kvůli velké návštěvnosti dopravní podnik ve dnech ohňostrojů od devatenácti hodin posílí linky. „Oceňuju, že na přehradu i z ní se dá na ohňostroje skvěle dostat," pochválila Brňanka Lucie Kalousová. Mluvčí brněnského dopravního podniku Barbora Doležalová upřesnila, že k tomu, aby byla zajištěna komfortní doprava všech návštěvníků, je navíc připraveno 70 tramvají, 50 autobusů a 25 trolejbusů.

Kromě mezinárodní soutěžní přehlídky ohňostrojů je s festivalem Starobrno Ignis Brunensis spojeno i mnoho dalších zajímavých událostí. Přímo na přehradě se 2. června uskuteční mistrovství České republiky v motorovém paraglidingu nebo o týden později mistrovství světa motorových surfů.

V centru města si pak Brňané a návštěvníci města budou moci od 15. do 17. června prohlédnout výjimečné modely letadel při oslavě 100. výročí československého leteckého průmyslu a 40. jubileum československé kosmonautiky do Brna přijede oslavit i dosud jediný český kosmonaut Vladimír Remek.

A na náměstí Svobody se v červnu ukážou třeba policisté nebo hudebně talentované děti. Po celou dobu je na výstavišti otevřený také festival Re:publika připomínající 100. výročí založení Československa. Organizátoři Ignis Brunensis slibují skvělou zábavu.

Kateřina Bečková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz
cz en