Norové se inspirovali severskými detektivkami

16/6/2023

Brno – Norskou show Severský Noir inspiroval stejnojmenný literární žánr.  Diváci Ignis Brunensis ji mohou zhlédnout v sobotu 17. června nad Brněnskou přehradou. Kde se zrodil nápad na netradiční téma a jak jej ohňostrůjci pojali, vysvětluje designér show Andreas Helle z týmu North Star Fireworks.

Před čtyřmi lety jste si z Brna odvezli čtyři z pěti cen mezinárodní ohňostrojné soutěže Ignis Brunensis. Letos budete soutěžit s dalšími vítězi. S jakými pocity se vracíte do Brna?

Jsme doslova nadšení z toho, že se můžeme znovu účastnit této skvělé soutěže. Ostatní letošní soutěžící velmi dobře známe a jsme dobří přátelé, takže jde o přátelský souboj. Přijíždíme do Brna spokojení a odjedeme spokojení nezávisle na výsledku soutěže. Také si budeme chtít soutěž sami užít a připravit pro diváky krásný zážitek.

Pro svůj Severský Noir jste vybrali pouze norské interprety elektronické hudby…

Už v prvních fázích přípravy show jsme se rozhodli, že budeme s výběrem hudby odvážní. Chtěli jsme dát prostor a představit publiku norské umělce, protože v současnosti se na hudební scéně objevuje spousta skvělých umělců, jejichž hudbu dennodenně posloucháme. Některé písně jsme chtěli zakomponovat do ohňostroje už dlouho, z těch jsme udělali takovou páteř naší show a zároveň jsme jimi určili směr, kterým při tvorbě pyromuzikálu půjdeme. Potom už jsme jenom doplňovali volný prostor písněmi, které byly vhodné pro naše téma a v souladu s našimi nápady.

Která kniha z žánru severského noir vás nejvíc inspirovala k tvorbě ohňostroje?

Naší hlavní inspirací nebyla jediná kniha, spíše to byly romány Jo Nesbøho, jejichž hrdinou je Harry Hole, například kniha Sněhulák. Snažili jsme se v naší show pomocí výběru písní a pomocí textů těchto písní odrazit temný tón a komplexnost těchto příběhů. Toto temné naladění je vyvážené velkolepostí ohňostroje a také některými veselejšími písněmi. Kontrasty nás baví.

V roce 2019 jste do Brna přivezli spoustu velkolepých efektů, včetně velkých pum, které zaplnily celé nebe. Připravili jste si letos podobně grandiózní show?

Letošní show bude rozhodně neobyčejná. Bude tak velkolepá, jak nám jen pravidla dovolují, a vezeme stejné množství velkých pum jako v roce 2019. Finále bude úchvatné a možná ještě hlasitější než naposledy…

Jak plánujete využít vodní hladinu Brněnské přehrady?

Máme v plánu spoustu efektů, které odpálíme přímo nad hladinu přehrady. Ale nebudeme to s nimi přehánět, aby si diváci užili i odraz ohňostrojů ve vodě, což je velmi důležitá součást pyromuzikálů nad vodní hladinou.

Na co se letos nejvíce těšíte?

Jen měsíc po našem brněnském vystoupení máme na programu první show zlatého finále ohňostrojného soutěžního festivalu v Cannes (konkrétně 14. července, v Den dobytí Bastily). Plánujeme tam mimořádnou show. U Cannes i u Ignis Brunensis nás nejvíce baví to, že si naše ohňostroje užijí tisíce lidí. Právě na diváky se letos v létě nejvíce těšíme.

Před norským ohňostrojem v sobotu 17. června mohou diváci zhlédnout také druhou dronovou show tohoto ročníku Ignis Brunensis. Při představení Záhady světa vzlétne 200 dronů.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en