Naše Peklo bude barevné, říká ohňostrůjce

11/6/2024

Brno – Tanec andělů dva kroky na cestě do pekla, to je název, který německý ohňostrůjce René Calmez z německého týmu Beisel Pyrotechnik zvolil pro svůj pyromuzikál. V německé show, která zazáří nad Brněnskou přehradou ve středu 12. června ve 22.30, budou velkou roli hrát emoce, diváci se také mohou těšit na skvělou synchronizaci s hudbou a jedinečné efekty. Německý tým na přehradu přiveze mimo jiné efekty od italského výrobce Antonina Vacalluzzo, který v roce 2011 v Brně vyhrál hlavní cenu, diváckou cenu a cenu za hudbu. Ohňostrojem tak vzdají symbolický hold výrobci a ohňostrůjci, který v roce 2022 zemřel při nehodě.

Vybral jste pro vaši show hodně energickou až epickou hudbu. S jakou skladbou se vám nejlépe pracovalo?

S předposlední skladbou Our Destiny od Thomase Bergersena a 2 Steps From Hell, a to proto, že nám do naší show přidala různorodou dynamiku, tempo a melodie.

Jak vás napadlo využít v soundtracku valčík z české opery Čert a Káča?

Nápad byl velmi jednoduchý – jakmile jsme věděli, jaké téma bude náš ohňostroj mít, dívali jsme se po skladbě, která by vzdala Čechům tak trochu hold, vzhledem k tomu, že jde o český festival v českém městě. Hledali jsme skladbu, která by byla od českého skladatele nebo umělce a zároveň zapadala do našeho konceptu. A našli jsme Dvořákovu operu.

Jak se vám pracovalo s letošní povinnou skladbou Chariots of Fire, která váš ohňostroj zahájí?

Tato skladba se jako podklad po ohňostroje používá velmi často, takže musím přiznat, že moje první myšlenka byla „ale ne, už zase“. Pořadatelé nám ale dovolili používat covery a remixy, takže jsme našli verzi, která používá elektronickou hudbu. Díky tomu musím říct, že designovat povinnou část pro nás byla opravdu zábava.

Diváci uvidí různorodé efekty z několika zemí. Které z nich řadíte mezi svoje favority?

To je těžká otázka. Osobně řadím mezi oblíbence efekty od Antonina Vaccalluzzo z Itálie, a to nejen díky tomu, že jsme byli přáteli. Tyto efekty v této kvalitě už nebude možné vidět, protože jejich výrobce Antonino tragicky zemřel v září 2022 při nehodě v jeho továrně na Sicílii. V této show diváci uvidí jedny z posledních efektů, které vytvořil před svou smrtí. Ale použili jsme i jiné vynikající efekty, jako například velké kulové pumy s pivoňkovými efekty, Ghostshells.

Peklo si lidé obvykle spojují s teplými barvami, jako jsou žlutá a červená. Uvidí diváci takové ztvárnění pekelných ohňů i ve vašem pyromuzikálu?

Tentokrát ne. V naší show se snaží Peklo anděly okouzlit a oslnit, proto jsme sáhli po barevných a možná i symbolických efektech, které andělům ukážou lákavý pekelný večírek.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en