Nad přehradou zářily drony i pyromuzikál Plameny vášně

25/6/2022

Po dvouleté pauze se festival Ignis Brunensis vrátil na Brněnskou přehradu. Show nazvanou Plameny vášně připravil český Ignis Brunensis Team pod vedením uměleckého ředitele festivalu Jaroslava Štolby. Před ohňostrojem mohli diváci zhlédnout i světelnou show dvou set dronů.

Brno-Bystrc - Divokou podívanou pro milovníky ohňostrojů si na sobotu 25. června připravil český Ignis Brunensis Team. Ohňostrůjci přichystali energickou show nazvanou Plameny vášně. „Inspirovaly nás příběhy planoucí lásky, prudké vášně, ale i tance a svobody," okomentoval pyromuzikál designér Jaroslav Štolba.

Podle hojné účasti, kdy na některých plážích byla doslova hlava na hlavě, si klasickou ohňostrojnou lokalitu užili i diváci, od těch úplně nejmenších až po nejstarší. „Jsme velmi rádi, že jsme se mohli po dvou letech opět vrátit na Brněnskou přehradu," řekl Štolba.

A rozhodně bylo na co koukat. Před začátkem ohňostroje diváky nadchla staronová atrakce: nad vodní hladinu se ve 21.45 rozlétlo 200 dronů při show v režii Spectrum Production. Podívaná s názvem Genetika byla věnovaná 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Vůbec první dronová show se na festivalu Ignis Brunensis se uskutečnila loni na Kraví hoře, na nebi ale tehdy zářilo „jen" 100 dronů.

Synchronizovaná světelná show s hudebním doprovodem na nebi tvořila tematické obrazce - od typické dvoušroubovice DNA, přes květiny symbolizující Mendelovy pokusy, až po pár očí, které si postupně prohlédly celou přehradu. Chybět nemohly ani zelené kuličky hrášku.

Po krátké pauze nadešel čas na ohňostroj, který dostál svému názvu: byl doslova ohnivý. Kromě rudých světelných plamenů nebe ožilo i barevnými prvky, které jako by tančily, nebo okamžiky, kdy bylo zlatavým ohnivým deštěm pokryté celé nebe. Při tónech symfonie Má vlast nad vodou zářily barvy České republiky, při energických skladbách z opery Carmen, Habanera a Les Toreadors se nebe sytě červenalo. Dramatický efekt zajistil temný kouř způsobený vlhkostí, který některé z efektů chvílemi zahaloval.

Podle ohlušujícího potlesku si početné publikum první ohňostroj nad vodou velmi užilo. Potvrzuje to i jeden z diváků, Pavel Seidl. „Na Ignis Brunensis chodím už několik let, ale tohle je jeden z nejlepších ohňostrojů, které jsem kdy viděl, možná nejlepší. Kouř všemu dodal dramatičnost, hodně se mi líbily barevné efekty, které byly jakoby bez cíle," řekl.

Už za pár dnů čeká diváky první část mezinárodní soutěže: Symfonie života v podání chorvatských ohňostrůjců zazáří ve středu 29. června, opět nad Brněnskou přehradou. Chorvatská show bude první, kterou bude hodnotit odborná porota, diváci ale mohou vyjádřit svůj názor na kterýkoli z ohňostrojů, a to prostřednictvím oficiálního facebookového profilu Ignis Brunensis.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en