Na přehradě zazáří ohňostroje i dronové show

6/6/2024

Brno – Čtyři pyromuzikály v režii českého, německého, mezinárodního a rakouského týmu a dvě dronové letky pod taktovkou Spectrum Production s rekordním počtem dronů prozáří nebe nad Brněnskou přehradou.

Program Ignis Brunensis na přehradě zahájí v sobotu 8. června ve 22 hodin dronová show nazvaná Jsme Evropa. Za doprovodu hudby i mluveného slova vzlétne rovněž letka 250 dronů. Diváci uvidí o 50 dronů více než loni a půjde tak o největší show tohoto typu uskutečněnou v Česku.

Dronová podívaná připomene 20. výročí vstupu do Evropské unie i symbolickou roli Česka jakožto srdce Evropy. Show oslaví ještě jedno výročí – 200 let od narození Bedřicha Smetany. Tvůrci dronových show Spectrum Production proto použili v hudebním doprovodu mimo jiné známou Smetanovu skladbu Má vlast.

Po dronové show přijde 8. června ve 22.30 na řadu první letošní přehradní ohňostroj. Pyromuzikál Dobytí ráje na hudbu skladatele Vangelise bude ohňostrojnou vzpomínkou na Ivana Martinka, ohňostrůjce a designéra ohňostrojné společnosti Theatrum Pyroboli. Ohnivé představení připravil český tým složený z Martinkových kolegů a kamarádů.


Ohňostrůjce Ivan Martinek

MEDAILON IVANA MARTINKA


Ve středu 12. června ve 22.30 diváci zhlédnou druhý soutěžní ohňostroj Tanec andělů dva kroky na cestě do pekla v režii německého týmu Beisel Pyrotechnik. „Peklo se bude snažit okouzlit anděly a bude je chtít nalákat na pekelný večírek,“ přiblížil téma ohňostroje designer René Calmez. I německý ohňostroj bude vzpomínkový – brněnské publikum bude mít možnost vidět jedny z posledních efektů sicilského výrobce Antonina Vaccalluzzo.

V sobotu 15. června ve 22 hodin se nad přehradu vrátí 250 dronů. Druhá dronová show nazvaná Voda je život přiblíží životní cestu každé kapky vody. Kromě hudebního doprovodu se diváci mohou znovu těšit na mluvené slovo, svůj hlas show propůjčí oblíbený herec a moderátor Zdeněk Junák.

Sobotní program doplní ve 22.30 ohňostroj Duhová rapsodie připravený ve spolupráci českých, německých a španělských tvůrců. Diváky čeká jazzový muzikál, kde bude mít každá skladba maximálně dvě barvy. Jedním z designéru show je Jaroslav Štolba z Flash Barrandov SFX.

Závěrečný ohňostroj ve středu 19. června připravil rakouský tým Pyrovision. Show s názvem Přátelství oslaví právě přátelství s Brnem i českými ohňostrůjci. „Více než 10 let nám dělá radost skvělá spolupráce s Ignis Brunensis a dalšími projekty. Kdyby bylo na světě více přátelství, bylo by na něm méně konfliktů,“ okomentoval zvolené téma designer Christian Czech. „A vzhledem k mému příjmení je to vlastně česko-české přátelství!“ dodal rakouský ohňostrůjce.

Povinnou melodií letošního ročníku je devadesátivteřinová část skladby Chariots of Fire, kterou musí všechny týmy do svého ohňostroje zařadit. Povinná část je předmětem hodnocení odborné poroty, která rozhodne o nejlepším zpracování ohňostroje. Hodnotit se bude též scénografie, hudba a celkový umělecký dojem, diváci budou mít možnost svým hlasováním ovlivnit výherce diváckých cen pro ohňostroje i dronové show.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

cz en