Ignis Brunensis: nejen ohňostroje a drony

30/5/2024

Brno – Ohnivá show v režii Flash Barrandov SFX pod vedením Jaroslava Štolby s doprovodem známých skladeb české skupiny Mirai zahájí v sobotu 1. června sedmadvacátý ročník mezinárodního ohňostrojného festivalu Ignis Brunensis. Ohňostroj završí Jihobrněnský dětský den v Komárově. Festival potrvá do 23. června, ale různé akce čekají zájemce po celé léto, i po skončení mezinárodní ohňostrojné soutěže.

„U dronů se letos podařilo rozšířit letku z 200 na 250 dronů. Někdy si říkáme, že abychom se na ni pohodlně vešli se všemi akcemi, které můžeme v Brně nabídnout, a diváci měli dost místa, potřebovali bychom Brněnskou přehradu asi dvakrát větší,“ řekl k nabitému letnímu programu Ondřej Morávek z pořadatelské společnosti SNIP&Co.

Prvním soutěžním ohňostrojem nad přehradou vzdají v sobotu 8. června čeští ohňostrůjci poctu ohňostrůjci a spoluzakladateli festivalu Ignis Brunensis Ivanu Martinkovi. Před ohňostrojem diváci zhlédnou dronovou show nazvanou Jsme Evropa.

Ve středu 12. června se představí němečtí ohňostrůjci a v sobotu 15. června se nad přehradu opět vznese letka 250 dronů, tentokrát se show nazvanou Voda je život. Po dronech rozzáří nebe ohňostroj ve společné režii Čechů, Španělů a Němců. Mezinárodní ohňostrojnou soutěž zakončí 19. června rakouský pyromuzikál. Diváci budou moci i letos hlasovat o nejpovedenější ohňostrojné i dronové show.

Na festivalu Ignis Brunensis si přijdou na své nejen milovníci ohnivých a dronových show: součástí festivalového kalendáře je v plánu i množství dalších akcí.

V pátek 14. a v sobotu 15. června se milovníkům piva při Slavnostech piva F. O. Poupěte na přehradě představí více než 40 různých značek piv z minipivovarů. Po celý víkend, tedy od 14. do 16. června, se v centru města koná Zábava pod hradbami, jejíž součástí je velmi populární Dopravní nostalgie s možností svézt se historickými vozy i množství koncertů – Brass Fest pro milovníky žesťové hudby, který je součástí oslavy 100 let Českého rozhlasu Brno, koncert žáků základních uměleckých škol Mozartovy děti nebo už patnácté setkání flašinetářů.

Fanoušci motorsportu se mohou těšit hned na tři různorodé akce: 1. června se konají závody veteránů Rally Vysočina, 14. a 15. června se nedaleko od Brna bude konat Agrotec Petronas Rally – rally mezi vinohrady v Hustopečích u Brna a o měsíc později, 13. a 14. července, ožije Masarykův okruh jedinečnou akcí Brno Grand Prix Revival.

Novinkou v programu je pak oslava 160 let hasičů v Brně. V sobotu 22. června na náměstí Svobody představí brněnští hasiči historickou i moderní hasičskou techniku.

Nebude chybět ani populární festival planet s nafukovacími modely kosmických těles. Modely se na Kraví hoře objeví v červenci i v srpnu.

„Z akcí festivalu zábavy si každý rok nenechám ujít Dopravní nostalgii s jízdami historických vozidel městské dopravy a také policejní mistrovství v jízdě na koni. Určitě nevynechám ani festival nafukovacích planet brněnské hvězdárny na Kraví hoře. A velmi držím palce balonářům, aby se jim podařilo uskutečnit při setkání Balloon Jam co nejvíce startů,“ uvedl Ondřej Morávek.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

cz en