Francouzi vytvoří na nebi zrcadlový efekt

13/6/2023

Brno – Jeho tým vyhrál v roce 2018 Ignis Brunensis, domů si odvezli celkem tři z celkových pěti cen. Arnaud Fouriau, designér POK 2.0 Lux Factory France v rozhovoru vzpomíná na Brno a popisuje vznik show Ohnivý polibek vodě.

V roce 2018 jste vyhráli hlavní cenu, cenu za hudbu a cenu za nejlepší scénu se svým muzikálem Noc pod hvězdami. Jak vzpomínáte na svou návštěvu Brna?

Na čas strávený v Brně nikdy nezapomenu. Setkání a spolupráce s výjimečnými lidmi z Flash Barrandov SFX byla opravdu skvělá zkušenost, po lidské i po profesní stránce. Rozhodně jsme také neočekávali, že si odvezeme tolik cen a vyhrajeme tento ročník tak uznávaného a respektovaného festivalu.

S jakými pocity se vracíte na Ignis Brunensis, věříte, že navážete na svůj úspěch?

Těšíme se na to, až svou show představíme tisícům lidí, kteří jsou zvyklí sledovat ohňostroje velmi vysoké kvality a mají tedy velká očekávání. Také soutěžíme se světovými týmy; naše soupeře dobře znám a jsme zvědaví, kdo se stane Vítězem vítězů. Musím říct, že jsme rozhodně pyšní na to, že se účastníme tohoto soutěžního ročníku spolu s nejlepšími ohňostrojnými týmy na světě.

Váš pyromuzikál pracuje s kontrastem dvou elementů, ohně a vody. Který z nich preferujete a proč?

Nedokážu si z těchto dvou vybrat jeden oblíbenější, ale baví mě při tvorbě show přemýšlet i nad trojrozměrností světa. Voda slouží jako zrcadlo pro světlo, ale oheň se s ní nemísí. Je to pro mě velmi zajímavý jev, oba elementy působí jako jeden, ale nikdy se úplně nespojí.

Jedním z vámi zvolených hudebních motivů je Prokofjevův Dance of the Knights, skladba Tanec rytířů či Montekové a Kapuleti z baletu Romeo a Julie, a to v interpretaci Imagine Music. Jak se vám pracovalo s touto verzí jedné z nejslavnějších skladeb klasické hudby?

Pro mě to je velmi výrazná, silná a emotivní klasická skladba, která nám připomíná Romea a Julii, neuvěřitelnou historii lásky. Hodně inspirovala téma naší show.

Před pěti lety jste zaplnili nebe nad přehradou efekty, které připomínaly hvězdy. Plánujete i letos využívat hvězdné efekty, které vám v roce 2018 přinesly vítězství?

Do Brna se vracíme s úplně novým projektem, který zahrnuje i nové velkolepé efekty od nejlepších výrobců z Evropy, nebo i nejlepších z celého světa. Hvězdy, komety, padající hvězdy, speciální kulové pumy z Itálie…

Jak pro svou tematickou show plánujete využívat vodní plochu Brněnské přehrady?

Přivezli jsme si horizontální efekty, které se budou takřka dotýkat vodní plochy, a také velmi jasné efekty, které vytvoří zrcadlový efekt mezi oblohou a vodou.

Na co se letos nejvíce těšíte?

Jsem nadšený z návratu do Brna – jak už jsem zmínil, mám na rok 2018 výjimečné vzpomínky. Také mám radost, že i díky našemu úspěchu v Brně v roce 2018 jsme známí také za hranicemi Francie, takže teď máme plné ruce práce se spoustou zajímavých projektů. Například letos se zúčastníme Mezinárodního festivalu ohňostrojného umění v Cannes, naše show se tam koná 8. srpna.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en