Historické stroje se vydaly na jízdu po Brně

15/6/2013
Tramvaj tažená koňmi má při Dopravní nostalgii velký úspěch. Foto: Martina Učňová
Brno, náměstí Svobody, vozovna Medlánky – Modernizace a technologický pokrok, hromadné prostředky nevyjímaje, mění většinu aspektů lidského života. Co se se starými autobusy a tramvajemi stane, když doslouží? Některé skončí jako exponáty v muzeu a čas od času se opět podívají na silnice a tramvajové koleje. Alespoň v Brně.

Akce nazvaná Dopravní nostalgie je tou pravou příležitostí pro všechny fanoušky historických strojů, aby si je znovu prohlédli v akci a třeba i zavzpomínali na staré časy. „Támhletou šalinou jsem ještě jako malý jezdil do školy. Člověk už si ani neuvědomuje, jak moc se vozy za těch pár desítek let změnily. Dneska už je to úplně o něčem jiném,“ ukazuje na stroj z roku 1971 Petr Dobeš. Má pravdu, interiéry některých starých vozů jsou obložené dřevem, sedadlům chybí polstrování a na stolcích mezi sedadly jsou vázy s květinami.

Staré stroje jsou na náměstí Svobody seřazené podle roku výroby, největší úspěch má ale tramvaj tažená koňmi. „Tou bych chtěl jezdit do školy,“ říká malý Honzík, který se dnes přišel podívat s celou rodinou. „Ale představ si těch bobků na silnicích, kdo by to pak uklízel?“ oponuje jeho starší sestra Tereza. Do školy Honzíka sice tramvaj nezaveze, ale svést se v ní přece jen může. V půl dvanácté totiž všechny stroje vyjíždí na okružní jízdy centrem Brna. Konečná stanice je ve vozovně Medlánky, kde si zájemci mohou prohlédnout jinak nepřístupné dílny a strojovny.

Pokud se někdo dnes nestihne svézt historickou tramvají, nemusí zoufat. Zítra začíná pravidelný provoz historické tramvajové a trolejbusové linky na trasách Komenského náměstí – náměstí Svobody – Nové sady a Komenského náměstí – Mendlovo náměstí – Vozovna Komín. Více informací a jízdní řády jsou stránkách brněnského dopravního podniku.

Martina Učňová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en