Diváky nadchl majestátní Ohnivý polibek vodě

14/6/2023

Brno, přehrada – Kombinaci dvou živlů zvolil jako motiv své show francouzský tým POK Lux Factory 2.0. Ve středu 14. června představil divákům na Brněnské přehradě show nazvanou Ohnivý polibek vodě.

„Nedokážu si mezi ohněm a vodou vybrat ten oblíbenější element, ale baví mě při tvorbě show přemýšlet i nad trojrozměrností světa,“ řekl designér Arnaud Fouriau. Voda podle něho slouží jako zrcadlo pro světlo, ale oheň se s ní nemísí. „Je to pro mě velmi zajímavý jev, oba elementy působí jako jeden, ale nikdy se úplně nespojí. Podobně jako u příběhu Romea a Julie, který nás inspiroval, je to láska odsouzená k záhubě,“ popsal vznik ohňostroje.

Že se dva protikladné elementy opravdu nemohou zcela spojit, ukázali ohňostrůjci přímo ve své show. Využívali při ní horizontální ohňostrojné efekty, které se držely blízko vodě, pracovali s různými výškami a vytvářeli zajímavý odraz na vodní hladině. Práci jim přitom komplikovala vyšší vlhkost vzduchu s ní spojený kouř.

„Čekala jsem, že v ohňostroji bude hodně červené, ale překvapilo mě, jak byl ohňostroj barevný,“ ocenila jedna z divaček, Martina Červinková. Kromě ohnivého polibku vodě vtiskli tvůrci symbolický ohňostrojný polibek i nebi, které ovládly velké kulové pumy. „Hlavně začátek a konec byly vážně dramatické, hodně efektů, super výběr hudby,“ okomentoval svůj zážitek Roman Fojtík.

Francouzský tým se stal vítězem ročníku 2018, kdy si z festivalu odvezl cenu za scénu, hudbu a také hlavní cenu festivalu. Nyní soutěží s dalšími vítězi (norským a švédským týmem) o prestižní ocenění Vítěz vítězů (Winner of Winners).

Mezinárodní soutěžní přehlídka ohňostrojů pokračuje už v sobotu 17. června, kdy se na přehradě představit norský tým North Star Fireworks se svojí show Severský Noir. Před ohňostrojem se uskuteční dronová show Záhady světa. Celkem 200 dronů vzlétne nad přehradu už ve 21.50.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en