Diváky čekají dronové show i ohňostroje

6/6/2023

Brno – Diváci letošního ročníku ohňostrojného festivalu Ignis Brunensis se mají na co těšit. V soutěži o absolutního vítěze se utkají ti nejlepší – týmy ohňostrůjců z Francie, Norska a Švédska, které zvítězily v minulých letech, nepočítaje v to roky 2020 a 2021, kdy se festival konal jen omezeně kvůli pandemickým opatřením. Zahraniční ohňostrůjce doplní český tým Flash Barrandov SFX a chybět nebudou ani dvě dronové show.

„Jsem ráda, že k už tradiční zábavě v podobě ohňostrojů letos opět připojujeme i moderní technologie v podobě dronů. Chtěla bych pozvat všechny Brňany i mimobrněnské, aby si alespoň v jednom ze čtyř termínů našli cestu na přehradu,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková. Ohňostrojné muzikály si diváci mohou vychutnat vždy ve středu a v sobotu, na sobotní večery jsou připraveny i dronové světelné show.

Nebe nad přehradou se rozzáří už 10. června. Ve 21.50 vzlétne při světelné show Tanec dvou celkem 200 dronů. Název má připomínat 30. výročí rozdělení Československa a blízké vztahy mezi Čechy a Slováky. Ve 22.30 přijde na řadu ohňostroj v režii týmu Flash Barrandov SFX, který ohňostrojnou soutěž vyhrál hned pětkrát (v letech 2008, 2004, 2002, 2000 a 1998). „Česká show Hra s ohněm odkazuje na ohnivé filmové efekty, které společnost připravila pro svůj první hollywoodský „áčkový“ film, Plunkett & Macleane,“ uvedl za pořadatele Ondřej Morávek ze SNIP&CO.

Ve středu 14. června ve 22.30 dostanou prostor francouzští vítězové z roku 2018, POK 2.0 Lux Factory. Designér Arnaud Fouriau chce navázat na tehdejší úspěch, kdy si jeho tým z Brna odvezl ceny za scénu, hudbu i hlavní cenu ročníku. Pro letošek si Francouzi připravili show s názvem Ohnivý polibek vodě kombinující dva zdánlivě neslučitelné živly. Podle Morávka si ohňostrůjci budou hrát s vodními efekty, aby co nejvíce využili vodní hladinu. „Voda je zrcadlem pro světlo a oheň. Někdy se může zdát, že se z těchto dvou efektů stává jeden, ale nikdy se nemohou doopravdy smísit. Je to pro mě velmi zajímavý námět,“ okomentoval vybrané téma designér show Fouriau.

Poslední dvě show budou patřit seveřanům. V sobotu 17. června diváci ochutnají Severský Noir (Nordic Noir). Norský tým North Star Fireworks bude za doprovodu elektronické hudby od norských interpretů vyprávět příběh inspirovaný literaturou stejnojmenného žánru. Norští ohňostrůjci v roce 2019 získali hlavní cenu, cenu za scénu, nejlepší design povinné části i cenu diváků. Před ohňostrojem při druhé dronové show opět vzlétne 200 dronů. „Show se jmenuje Záhady světa a pojali jsme to jako soubor záhad, nevysvětlitelných jevů a jiných divů, které na světě máme. Diváci budou moci být její součástí,“ přiblížil David Zaorálek ze Spectrum Production, která dronové show připravuje.

V závěru mezinárodní ohňostrojné soutěže se do Brna vrátí absolutní vítězové z roku 2022, švédský tým Göteborgs Fyrverkerifabrik v čele s Martinem Hildebergem, jejichž loňská show získala všech pět cen. Ve středu 21. června tak čeká diváky švédská Velká láska doprovázená tematickými hity, na jejichž výběru se podílel celý tým. „I když je téma lásky v ohňostrojích poměrně běžné, my je zpracováváme úplně poprvé. Doufáme, že se naše show bude brněnským divákům líbit a moc se těšíme na čas, který na Moravě a s místním týmem strávíme,“ vzkázal divákům designer švédského týmu Martin Hildeberg.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

cz en