Diváci chválili duhový jazzový pyromuzikál

15/6/2024

Brno – Jedinečnou podívanou si užili diváci v sobotu 15. června na Brněnské přehradě. Evropský tým ohňostrůjců připravil pro diváky Duhovou rapsodii – netradiční jazzový pyromuzikál, kde měla každá skladba jiné barevné ladění a závěr byl duhový.

Úvodní skladba se nesla zejména v červených a zlatých tónech, následovala zelená část. Rapsodii v modrém v remixované verzi doplnila kombinace modrých a zlatých efektů, na známou melodii z filmů Růžový panter se objevily růžové efekty. Povinná melodie Chariots of Fire už zářila barvami a závěrečná skladba In the Mood ukázala duhu v nejrůznějších provedeních.

Duhová show zaujala diváky. „Moc se mi líbilo obojí. Ohňostroj byl hodně netradiční, ale moc pěkný,“ komentoval podívanou jeden z nich, Josef Smyčka. Pyromuzikál ocenila také Alena Kramářová. „Čekala jsem, že mi budou chybět další barvy, když jsem si o ohňostroji četla, ale nic tam nechybělo,“ pochválila práci ohňostrůjců.

Nápad vytvořit show, kdy bude mít každá její část jenom dvě barvy a v závěru se objeví celá duha, vznikl už v roce 1998 při prvním ročníku Ignis Brunensis na Kraví hoře, o rok později se pak zrodila její první část. Letos ohňostrůjci představili Duhovou rapsodii v této podobě brněnskému publiku poprvé.

Show od počátku vznikala spoluprací ohňostrůjců z různých týmů i zemí a do ohňostrojných představení vnesla zcela novou barvu. Růžové efekty se v ohňostrojích dříve nepoužívaly a španělští výrobci ohňostrojů je vytvořili až na objednávku právě pro Duhovou rapsodii.

„Za tři měsíce po naší žádosti výrobci z Ricardo Caballer ve Valencii připravili test různých druhů efektů v růžové barvě. Velmi dobře si na to pamatuji, neboť tenkrát se testů účastnilo hned několik výrobců a potenciálních klientů s velkým zájmem i s úsměvem… My jsme pak mohli vložit do show Růžového pantera a za jedinou sezonu už „Pink“ efekty vyráběla řada španělských výrobců,“ prozradil jeden z designérů, Jaroslav Štolba.

Před ohňostrojem si diváci užili druhou dronovou show letošního ročníku nazvanou Voda je život. Poslední soutěžní ohňostroj čeká diváky ve středu 19. června. Pyromuzikál s názvem Přátelství, oslavující mimo jiné česko-rakouskou ohňostrojnou spolupráci, si připravil rakouský tým Pyrovision.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en