Čeští ohňostrůjci si hráli s ohněm

10/6/2023

Brno – Jako první přehradní ohňostroj 26. ročníku Ignis Brunensis si český tým Flash Barrandov SFX připravil na sobotu 10. června Hru s ohněm. Po pyromuzikálu následovala dronová show Tanec dvou, která připomněla 30 let od rozdělení Československa i krásné vztahy mezi oběma národy.

Flash Barrandov SFX v čele s Jaroslavem Štolbou doslova ovládli sobotní nebe nad vodní hladinou Brněnské přehrady dynamickou show s výraznými efekty. Hra s ohněm, jak svůj pyromuzikál autoři nazvali, zářila všemi barvami. Čeští ohňostrůjci si dali záležet na přesné synchronizaci efektů s šesti různorodými skladbami i s odrazy na vodní hladině. Hned první ze čtyř ohňostrojů na Brněnské přehradě nasadil výročnímu ročníku Ignis Brunensis Winner of Winners vysokou laťku.

„Do hudebního podkresu jsme vybrali i skladby z filmu Plunkett & Macleane. Má pro nás speciální význam, jednalo se totiž o jednu z našich prvních supervizí speciálních efektů na áčkovém filmovém projektu,“ okomentoval výběr hudby designér Jaroslav Štolba. Ve filmovém duchu se nesl i závěr pyromuzikálu: nejprve si diváci užili dramatické efekty evokující padající nebe k písni Skyfall ze stejnojmenného filmu, v závěru pak zazněl rozverný mix Beucase We Can z muzikálu Moulin Rouge.

Právě závěr sklidil u diváků velký úspěch. „Konec byl neskutečný, u Skyfallu se člověk cítil jako v bondovce, úplně to vygradovali. Závěr byl zase hodně hravý a barevný. Vážně super,“ ocenila první show například Sára Sedláčková.

Po ohňostroji následovala první ze dvou letošních dronových show v režii Spectrum Production. Dvě stě dronů mělo původně vzlétnout už před ohňostrojem, kvůli povětrnostním podmínkám ale pořadatelé show museli přesunout. Dronové show jsou totiž náchylné na nepříznivé počasí, problémem je pro ně déšť i silný vítr.

Představení s názvem Tanec dvou věnovali tvůrci 30. výročí rozdělení Československa. Kromě hudebního podkladu obsahovala show i rozhovor Čecha a Slovenky o vzájemném vztahu obou zemí a obou národů. Drony tvořily působivé formace v československých barvách: od obrysu Československa, později rozděleného na Česko a Slovensko, přes tančící pár až po symbolický závěrečný polibek všem divákům.

„Drony mě baví, je to zase něco jiného než ohňostroje, které jsou součástí festivalu už dlouho. S rozdělením Československa to byl zajímavý nápad s moc pěkným provedením,“ zhodnotil představení jeden z návštěvníků, David Smejkal.

Další ohňostrojná show čeká diváky ve středu 14. června. opět na Brněnské přehradě. Pyromuzikál Ohnivý polibek vodě si připravil francouzský tým POK 2.0 Lux Factory, který v roce 2018 vyhrál tři z pěti cen.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en