Brno získalo vlastní dronové moře

15/6/2024

Brno – Druhá dronová show sedmadvacátého ročníku Ignis Brunensis nadchla brněnské publikum. Brněnská společnost Spectrum Production připravila show s názvem Voda je život, hlas nebeskému představení propůjčil herec a moderátor Zdeněk Junák. Celkem 250 dronů vzlétlo 15. června nad přehradu navzdory nepřiznivé předpovědi počasí.

Show přiblížila důležitost každé kapky vody pro život na Zemi i krásy podmořského života, symbolicky nad Brněnskou přehradou. Na nebi nad vodní hladinou tak létala medúza, plejtvák obrovský i delfín, nechyběla ani ponorka nebo kapky vody. Po skončení dronové show bylo k vidění několik ohňostrojných efektů v režii Flash Barrandov SFX.

Ohlasy diváků na brněnské moře byly pozitivní. „Dronové show mě vždy baví, je super, co autoři dokážou vymyslet. Naposledy Eiffelovka, teď delfín, medúza a ponorka,“ chválil tvůrce například Josef Smyčka. Medúza zaujala i dalšího z diváků, Ondřeje Sládka. „Když jsem slyšel o tématu Voda je život, medúza ani plejtvák by mě nenapadli, ale měli to skvěle zpracované,“ řekl.

Letka 250 dronů byla v České republice k vidění teprve podruhé, v obou případech jako součást letošního ročníku Ignis Brunensis. „Největší rozdíl při zvýšení počtu dronů je možnost zobrazovat o pětinu detailnější obrazce nebo obrazce, které bychom s 200 drony zobrazit vůbec nedokázali. Programování je stejné, ať jde o 100 dronů nebo třeba o 500. Samozřejmě, čím více dronů máme, tím je proces náročnější. Programovat 250 dronů oproti 200 pro nás neznamená o pětinu více práce, spíše zhruba o třetinu více,“ komentoval přípravu show šéf Spectrum Production David Zaorálek.

Nastínil též možnosti do dalších ročníků. „Chceme připravit co největší možnou show. Čím více dronů máme, tím preciznější obrazce můžeme zobrazovat. Otevírá nám to další možnosti. Vzhledem k tomu, že show děláme po celé Evropě i mimo ni, máme inspirace stále mnoho,“ uvedl.

Po dronové show následoval druhý ohňostroj mezinárodní ohňostrojné soutěže: pyromuzikál Duhová rapsodie v režii českých, německých a španělských ohňostrůjců.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en