Programování dronové show trvá i 100 hodin

8/6/2023

Brno – Poprvé se letka se stovkou dronů přidala k ohňostrojnému festivalu v roce 2021 a hned sklidila u diváků velký úspěch. O rok později se staly součástí festivalu hned dvě show zahrnující dvě stovky dronů. Na kombinaci moderních dronových technologií, hudby a ohňostroje se mohou diváci i letos těšit hned dvakrát: v sobotu 10. června na Tanec dvou a 17. června na Záhady světa. „Těšíme se, že tanec na obloze spolu s hudbou a mluveným slovem dodá dronové show rozměr divadelního dialogu,“ řekl šéf společnosti Spectrum Production David Zaorálek.

Tanec dvou je věnovaný tanci dvou národů, Čechů a Slováků. Na co se může brněnské „československé“ publikum těšit?

Obsah celé show je překvapení, ale něco málo snad můžeme prozradit. Námětem tématu je rozdělení Československa. Příběh našich dvou zemí je jako parafráze vyprávěný na příběhu dvou lidí – Čecha a Slovenky. Stejně tak, jako tento náš milostný příběh, je i příběh našich zemí v mnohém podobný. Někdy jsme si blíž a někdy si nerozumíme, tančíme spolu Evropou a životem. Je tedy na divákovi, zda bude číst příběh jako romantický rozhovor dvou lidí nebo nějak jinak.

Co všechno je součástí přípravy dronové show v rozsahu, v jakém ji spatří diváci nad Brněnskou přehradou?

S přípravami se musí začít měsíce předem. Jen programování jedné show trvá přes 100 hodin, a to nepočítáme tvorbu konceptu, úpravy, ladění a skládání hudby, což však k výsledku neodmyslitelně patří. Ke všemu je potřeba připočíst čas k vyřízení mnoha povolení, kterých je zapotřebí, aby byla show maximálně bezpečná. Letos se do příprav vrátil i další rozměr ve formě komentáře, který bude show doplňovat. V představení Záhady světa je to skvělý komentář herce a moderátora Zdeňka Junáka a při představení Tanec dvou jsme vše potřebné řekli rozhovorem muže Čecha a ženy Slovenky.

A má příprava show pro Ignis Drone Show nějaká specifika oproti jiným projektům, které uskutečňujete?

Největším rozdílem a zároveň největší výzvou je nutnost vytvořit show ve formátu 360 stupňů. Při tvorbě představení je běžně určené jedno pozorovací místo a tomuto místu show přizpůsobujeme. Na Brněnské přehradě je ale nutno počítat s tím, že diváci stojí na různých místech, odkud vše pozorují, obrazce je tomu nutno tedy přizpůsobit a z formátu 2D vytvořit formát 3D tak, aby si každý divák z kteréhokoliv místa odnášel skvělý zážitek. Prioritou je samozřejmě bezpečnost diváků, takže ani při show ve městech není dovolené létat nad místy, kde stojí lidé. Létání nad vodou ale máme nejraději, protože obrazce se zrcadlí ve vodní hladině, což dává show další rozměr.

Kde jste už letos s dronovou letkou byli a co vás ještě čeká po Brně?

Letos jsme už show při různých příležitostech předváděli na Slovensku, v Itálii, v Německu, ve Švýcarsku, v Rakousku či v Albánii, kde jsme dělali jednu z největších show v Evropě. Po Brně se těšíme znovu na akci v Itálii, Německu, Portugalsku a Alžírsku, kde budeme zahajovat Arabské sportovní hry. Je to jedna z největších sportovních akcí v Africe. Máme rozjednaných také několik show na Blízkém východě, kde také působíme.

Když se vrátíme k Brnu, jak hodnotíte zdejší kombinaci dronové show a ohňostroje v jeden večer, je to ve světě obvyklé?

Určitě se jedná o zajímavou, a jinde ve světě už běžnější kombinaci, se kterou je možné se setkat na velkých akcích. Obě disciplíny umějí rozzářit oblohu a potěšit oko diváka. Ohňostroje jsou samozřejmě bohaté a pompézní, naproti tomu dronová show dokáže odvyprávět příběh s velmi konkrétními symboly, které mnohdy vyjadřují naprosto přesné obrazce a dokonale tak odvypráví konkrétní příběh. Hudba a její přítomnost je pak neodmyslitelně spjata s oběma formáty a pomáhá dotvořit atmosféru pro obě show.

Druhá show, Záhady světa, čeká diváky v Brně na přehradě v sobotu 17. června. Jaká je podle vás největší záhada světa?

Největší záhada světa? To je dobrá otázka. Pro každého ta záhada asi tkví v něčem jiném. Co ale můžu slíbit, že nejedna záhada světa bude objasněná právě 17. června nad hladinou Brněnské přehrady.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

cz en