Ohňostrojné představení nad Špilberkem bude poctou Československu

15/6/2018
Brno - Ach synku, synku. Tak se nazývá ohňostroj, jehož design navrhl Jaroslav Štolba ze společnosti Flash Barrandov SFX. Epilog festivalu Ignis Brunensis mohou spatřit diváci v sobotu 16. června nad brněnským hradem Špilberk.

Ohňostroj má šest částí založených na písních, které byly pro Československo významné. V úvodu zazní Vyšehrad ze Smetanovy symfonické básně Má vlast, inspirované legendami z českých dějin. Tyto pověsti jsou neodmyslitelně spojeny s pevností Vyšehrad, kterou založil bájný kníže Krok.

Po Vyšehradu přijde óda na prvního patrona české země, svatého Václava. Svatováclavský chorál je pro mnoho Čechů skladbou podobně významnou jako státní hymna. Ohňostrůjce zaujal svou vznešeností i živelností.

Nemůže chybět ani oslava Československa. Sinfonietta Leoše Janáčka, jednoho z českých hudebních géniů, inspirovala nejen celý svět, ale také Ignis Brunensis Team. Připomínat Slovensko pak budou tóny další skladby: Krútňavy. Autorem této slovenské národní opery je Eugen Suchoň a vznikla v období druhé světové války. Show vzdá hold slovenské identitě, kterou nepotlačila ani válka nebo tlaky režimu.

Předposlední píseň ohňostroje představuje instrumentální dárek pro prvního československého prezidenta, Tomáše Garrigue Masaryka: je to jeho oblíbená píseň Ach synku, synku. Při této skladbě nemůže chybět ani československá trikolora. Prezidenta připomenou rovněž fanfáry z opery Libuše od Bedřicha Smetany. Právě při ní složil Tomáš Garrigue Masaryk prezidentský slib.

Celý ohňostroj bude zejména projevem hrdosti, ideálů a vzájemné náklonnosti českého a slovenského národa. Show oslaví důležité historické momenty i skladby, které oba národy definovaly a charakterizovaly. A hlavní myšlenka ohňostrůjců je pak spíše přáním do budoucna: Ať se nám všem v naší republice žije dobře!

Dominika Bayerová
Autorka je studentkou FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en