Norský ohňostroj byl velkolepý i dramatický
Brno – Norští North Star Fireworks v čele s Andreasem Helle přivezli do Brna Severský Noir, show inspirovanou detektivkami nejen z pera Jo Nesbøho doplněnou o norské interprety elektronické hudby.
„Budeme vyprávět příběh, ne prezentovat čistě impresionistickou show. Vezeme do Brna stejné množství kulových pum jako v roce 2019, takže finále bude úchvatné a možná ještě hlasitější než posledně,“ sliboval designér North Star Fireworks Andreas Helle v rozhovoru před ohňostrojem. Reakce diváků přímo při ohňostroji potvrdily, že nelhal. Z publika se mezi jednotlivými skladbami ozýval nadšený pískot, jeden z dětských diváků pak podívanou zhodnotil slovy: „Jupí, to je krása!“
Norský tým připravil pro brněnské diváky různorodé představení, zahrnující zlaté komety i různobarevné obrovské kulové pumy s efekty připomínajícími hvězdný roj. Využil také vodní hladinu, efekty tančily přímo nad ní. Pauzy mezi jednotlivými písněmi dodávaly show dramatickou atmosféru, která připomínala pocit po dočtení napínavé kapitoly detektivky. „Tohle byl největší ohňostroj, který jsem tu zažila, ještě teď to vstřebávám,“ zhodnotila své dojmy po skončení show divačka Andrea Šupáková.
North Star Fireworks si v roce 2019 odvezli čtyři z pěti cen, nezískali pouze tu za hudbu. „Letos jde o přátelský souboj, přijíždíme spokojení a odjedeme spokojení nezávisle na výsledku soutěže,“ doplnil Helle. Že rozhodování o Vítězi vítězů nebude jednoduché, naznačují i komentáře diváků na sociálních sítích. „Pro mě naprostý vítěz,“ komentovala živý přenos například Jana Gajdošová. Ve středu 21. června ale čeká diváky i porotce ještě poslední show letošního ročníku, Velká láska od naprostých vítězů roku 2021, Göteborgs FyrverkeriFabrik.
Před sobotním norským ohňostrojem mohli diváci spatřit rovněž druhou letošní dronovou show s názvem Záhady světa. Formaci 200 dronů doplnila hudba a komentář brněnského herce a moderátora Zdeňka Junáka.
Objasňování největších záhad Země i celého vesmíru začalo zjevením neidentifikovatelného létajícího objektu, UFO, fenoménu, jehož popularita narostla v 50. letech minulého století. Drony nad hladinou se poté zformovaly do ještě starší záhady – pyramid, které patří k sedmi divům světa.
V závěru show se pak blízko nad vodní hladinou objevila i legendární příšera ze skotského jezera Loch Ness. Nečekanou záhadu ocenili rovněž diváci. „Lochneska byla úplně nejlepší,“ prohlásil třeba malý Davídek.
Přípravy takové podívané trvaly měsíce. „Programování jedné show trvá více než 100 hodin, a to nepočítáme tvorbu konceptu, úpravy, ladění a skládání hudby, což však k výsledku neodmyslitelně patří,“ prozradil David Zaorálek, šéf společnosti Spectrum Production, která dronovou show přichystala.
Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online
Fotogalerie: Robert Vystrčil