Organizátor Ignis Brunensis: Ohňostroj je úžasný zážitek i v dešti

24/5/2016

Brno - Česká republika, Slovensko, Německo, Portugalsko a Španělsko. Ohňostrůjci z těchto zemí letos představí svá ohnivá show při prestižním mezinárodním festivalu STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS na Brněnské přehradě. Jako první uvidí zájemci v sobotu 4. června představení česko - německého týmu. Při španělské show se pak diváci mohou těšit na odpálení jubilejního stého ohňostroje v devatenáctileté historii festivalu. „Přehlídka Ignis Brunensis má ve světě takový zvuk, že si můžeme účastníky vybírat," pochvaluje si Ondřej Morávek ze společnosti SNIP & CO, která je hlavním organizátorem festivalu.

Jakým způsobem tedy ohňostrůjce vybíráte?
Výběr má několik rovin. Festival funguje už devatenáct let a je na špičkové úrovni, prosto se k účasti hlásí mnoho ohňostrůjných firem z Evropy i z celého světa. To je jedna rovina. Do druhé roviny pak patří společnosti, které sami ve světě vytipujeme a kontaktujeme. Pro příští 20. ročník už jednáme o účasti dva roky. Chceme zajistit takové ohňostrůjce, aby účast vyčnívala ze všech světových festivalů.

A na co nového se mohou diváci těšit tento rok?
Novinek je tak jako každý rok mnoho. Snažíme se do festivalu nějakým způsobem dostat významná výročí. V sobotu 11. června tak návštěvníky na přehradě čeká jubilejní 100. ohňostroj v historii Ignis Brunensis. U příležitosti oslav 550. výročí Lesů města Brna pak budou na přehradě umístěny vory. Zmínil bych také epilog nad Špilberkem 18. června, který bude věnovaný 700. výročí narození Karla IV. a je součástí celonárodních karlovských oslav. K novinkám celého festivalu Brno - město uprostřed Evropy pak patří setkání historických vozidel 11. června na stadionu za Lužánkami nebo dětské dny. Loni byly na deseti místech, letos je míst dvanáct. K těm novým třeba patří opravená vila Stiassni. Program se každoročně velmi rozrůstá, nabídka pro Brňany a návštěvníky města je stále větší a větší.

Chystáte k jubilejnímu 100. ohňostroji něco speciálního?
Speciálním ten ohňostroj učiníme spíše komunikačně. Budeme hodně připomínat, že se jedná o 100. ohňostroj v historii přehlídky. Je to pro festival velké jubileum. Letos máme 19. ročník festivalu, příští rok bude jubilejní 20. ročník, ale 100. ohňostroj vyšel už na tento ročník. Přímo do ohňostroje nemůžeme zvlášť zasahovat, protože představení podléhají soutěžním regulím. Vypíchnout jen jeden ohňostroj a znevýhodnit ostatní účastníky by nebylo fér.

Proč se letos nekoná zahajovací ohňostroj na Špilberku?
Jedním důvodem jsou peníze. Město letos snížilo příspěvek na festival o dvacet procent. Neměli jsme šanci deficit rozpočtu vykrýt, takže zůstaly čtyři hlavní ohňostroje na přehradě a závěrečný ohňostroj nad Špilberkem. Druhým důvodem je, že termín prelude kolidoval s Poutí smíření a festivalem Meeting Brno, akcemi připomínajícími poválečný odsun Němců z Brna. Jejich pořadatelé nás požádali, zda bychom mohli ohňostroj přesunout nebo zrušit. Ale pořádat zahajovací ohňostroj v předvečer Pouti smíření by také nebylo úplně nejšťastnější.

Je složité Ignis Brunensis naplánovat?
Organizační předstih na každý ročník je asi dvouletý. Zhruba dva roky dopředu nabíráme do ohňostrojné přehlídky účastníky a řešíme logistiku. Dále se zabýváme termíny z hlediska kolize s jinými přehlídkami ve světě i v Brně, aby konečný termín byl co nejvhodnější. Náš produkční tým je asi osmičlenný, nicméně při započítání externích spolupracovníků se pohybujeme v řádu stovek lidí. Jde o policisty, záchranáře, hasiče, dopravní podnik a tak dále. Na organizaci se podílí asi čtyřicet institucí. Celkově je to opravdu hodně lidí.

Navštěvují ohňostroje jen lidé z Brna nebo i odjinud?
Statistiky se velmi různí. Podle údajů policistů, kteří monitorují automobily, přijíždí 20 až 30 procent mimobrněnských návštěvníků. Průměrná návštěvnost na přehradě je 140 tisíc lidí. I při velmi nepříznivém počasí počet neklesá pod 100 tisíc. Lidé si už zvykli, že se ohňostroje odpalují v každém počasí. Je to pro ně takový zážitek že přijdou i v případě deště.

Je podle vás lepší sledovat ohňostrůjnou přehlídku přímo na přehradě nebo z nějakého vyvýšeného místa?
Základem ohňostrojů na přehradě nebo všeobecně na vodě je možnost pozorování hladiny. Právě hladina rozšiřuje vjem a umocňuje pocit z ohňostroje. Takže bych doporučoval, aby si lidé našli takové místo, z něhož budou vidět nejen efekty ve vzduchu, ale i ty na vodě. Pokud lze z vyvýšeného místa vidět i hladinu, proč ne. Myslím, že z kopců kolem přehrady se dá také dívat.


Inka Koutná
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,

více informací na www.munimedia.cz

cz en